pneumokokkirokotus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras.........
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras.........

Vieras
onko kukaan jättänyt kyseisen rokotteen väliin lapseltasi ja jos niin miksi? edessä rokotukset ja en osaa päättää otanko rokotusta vai en. jotenkin niin hirvittää kun koko ajan vain lisää rokotuksia noin pienille...
 
Ei otettu. Päätin, että kun esikoinenkin on pärjännyt ilman, ei sitä oteta toisellekkaan.
Luin, että se lisää antibiootille vastustuskykyistä keuhkokuumetta (?) tms, joten sekin vahvisti päätöstäni.
 
Me otettiin siinä toivossa että ehkäisisi korvatulehduksia (niinkuin sen kai oli alunperin tarkoitus tehdä) mutta siinä mielessä ei kyllä ollut mitään hyötyä.
Käsittääkseni ei ole ollut ihan toimiva tämä rokote eli toivottua tulosta ei ole ollut, mikäli niitä tutkimustuloksia oikein muistelen.
 
Ei otettu. Päätin, että kun esikoinenkin on pärjännyt ilman, ei sitä oteta toisellekkaan.
Luin, että se lisää antibiootille vastustuskykyistä keuhkokuumetta (?) tms, joten sekin vahvisti päätöstäni.

Luit tämän mistä? Nimittäin minä taas olen kuullut pneumokokkibakteerin antibioottiresistenssin lisääntyneen huolestuttavasti, mikä myös osaltaan puoltaa rokottamista.
 
[QUOTE="Milla";23859475]Luit tämän mistä? Nimittäin minä taas olen kuullut pneumokokkibakteerin antibioottiresistenssin lisääntyneen huolestuttavasti, mikä myös osaltaan puoltaa rokottamista.[/QUOTE]

No ainakin juttua oli magneetti-lehdessä (siinä Kärkkäisen lehdessä). Samoin juttuja ollut myös netissä, tarkkaa osoitetta en muista. Mut varmaan löytys googlella. Meillä lapsi on jo kohta vuoden, en enää muista mistä juttuja luin..
 
ei otettu. lue tämä
http://www.uta.fi/rokotetutkimuskeskus/pneumokokkirokote.html

Polysakkaridirokotteen on todettu estävän terveillä aikuisilla noin 50–80 % pneumokokin aiheuttamista vakavista tulehduksista.

Lasten konjugaattirokote esti yhdysvaltalaisessa tutkimuksessa 97 % yleistyneistä pneumokokkitulehduksista. Suojateho keuhkokuumetta vastaan vaihteli välillä 11–73 %, sen mukaan, miten keuhkokuume määriteltiin.

Konjugaattirokote ei estä lieviä tulehduksia yhtä tehokkaasti. Tampereen seudulla vuonna 2001 tehdyssä tutkimuksessa rokote vähensi pneumokokista johtuvia korvatulehduksia 34 %, mutta kaikkia korvatulehduksia vain 6 %.
 
http://www.ktl.fi/portal/suomi/terveyden_ammattilaisille/rokottaminen/pikkulasten_pneumokokkirokotukset/

100 vakavaa, laboratoriokokein varmistettua bakteeritulehdusta, joista 5 - 10 prosenttia on aivokalvotulehduksia. Infektioiden todellinen määrä on todennäköisesti suurempi, sillä tautia ei aina saada varmistettua laboratoriotutkimuksissa.

Noin 2500 keuhkokuumetta, joista arviolta puolet vaatii sairaalahoitoa.

Noin 30 000 välikorvatulehdusta. Jopa 70 % kaikista lapsista sairastaa vähintään yhden välikorvatulehduksen kahden vuoden ikään mennessä. Viidennes lapsista sairastaa yli kolme välikorvatulehdusta. Tärykalvojen putkitus on yleisin lasten kirurginen toimenpide. Valtaosa avoterveydenhuollon antibioottilääkityksistä käytetään pikkulasten välikorvatulehdusten hoitoon.

Suurin osa vakavistakin infektioista paranee. Kuitenkin vuosittain yksi lapsi kuolee pneumokokkitautiin ja 12 prosentille jää pysyvä, merkittävä kuulovaurio.

Aiempien tutkimusten perusteella on odotettavissa, että pneumokokkirokote vähentäisi rokotettujen pikkulasten

pneumokokin aiheuttamia aivokalvotulehduksia ja verenmyrkytyksiä noin 90 prosenttia

vakavaa keuhkokuumetta noin 25 prosenttia

kaikkia välikorvatulehduksia vähintään kuusi prosenttia.

Kun tartunnat rokotusten ansiosta vähenevät, voivat myös rokottamattomien, esimerkiksi ikääntyneiden, pneumokokkitaudit vähentyä. Yhdysvalloissa näin on tapahtunut.
 
korvatulehdusten takia rokotteen ottamisella ei ole tilastollista merkitystä.

jos sinua mietityttää rokotteen voi ottaa myöhemminkin. esim 4kk neuvolassa jolloin ei tule muita rokotteita
 
[QUOTE="vieras";23859549]Ei otettu, eikä oteta seuraavallekaan. Tuntuu vähän turhalta rokotteelta loppujen lopuksi, rokotukset ei kuitenkaan ihan riskittömiäkään ole.[/QUOTE]

Niin ja yleisesti kyllä suhtaudun rokotteisiin myönteisesti. Meillä kuopukselle aikaistettiin mpr:ää ja a+b-hepatiittirokotukset on saanut koko perhe, koska matkustellaan paljon.
 
huh, hana kuulla että muitakin jotka ajattelevat rokotteista että kaikkia ei kannata vaan heti tuikata..ite olen ollut varma että rokotetta ei vauvalle laitata kun sitä ei esikoinenkaan vuonna 09 ole saanut. neuvolantäti vaan sai epäilemään kantaani ja käski vielä miettiä josko otettaisiin 4kk neuvolassa se, mutta ei kiitos taitaapa jäädä väliin..
 

Yhteistyössä