Pk:n reissuvihkoista

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja manta76
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

manta76

Aktiivinen jäsen
15.05.2004
4 547
1
36
Lammi
Meille tuli vastaan nyt tänä syksynä ihan uus juttu tuolla pojan hoitopaikassa ja se on reissuvihko.

Sen verran tiedän, et siihen laittavat juttuja mitä ovat tehneet viikolla tai mitä tehdään, mutta onks tarkotus et vihko on hoidossa pitkin viikkoa ja sit perjantaina tuodaan kotiin vai miten?

Saattaa kysymys kuulostaa tyhmältä, mutta kun aikaisemmassa ryhmässä ei ollut vihkoja lainkaan.
 
reissuvihkon tarkoitus on kulkea lapsen mukana päivittäin pk.n ja kodin välissä, ja sekä perhe ja pk. tiedottavat lapsen hoitoon liittyvistä asioista siinä.(poissaoloja, retkiä jne...) ja on hyvä kuitata viestit esim.mimikirjaimilla , kun on lukenut ne..
 
Oispa täälläkin! Kuvittelisin, että toimii kuten koulujen reissaritkin. Eli vihko kulkee mukana repussa tai kassissa joka päivä. Hoitajat kirjoittaa sinne kommentteja miten päivä on mennyt, ainakin jos jotain erikoista on sattunut. Lisäksi varmaan muistuttavat tulevista tapahtumista, retkistä jne. Näin ainakin kouluissa toimii.

Kysy ihmeessä tarkemmin hoidosta miten on tarkoitus toimia. Voi olla, että haluavat sinultakin jotain kommenttia sinne välillä. Kertovat sit millasista asioista.
 
Päivittäin kulkee vihko mukana ja sinne on hyvä myös itse pistää viestiä päivähoitoon päin. Aamuisin on yleensä kiire ja lapset tuppaa tulemaan samaan aikaan aamuisin eli voi vaan sanoa että vihkossa on viestiä ja että jutellaan illalla paremmin kun on enemmän aikaa. Näin meillä .
 

Yhteistyössä