Pitäisikö tytär viedä juoksukisoihin näillä keleillä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja helle-äiti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

helle-äiti

Vieras
8-vuotias. Ulkona varjossa 24 astetta ja aurinko paistaa täydeltä terältä. Kyseessä melko rankka kisa, mutta se olisi tärkeä jatkon kannalta. Kyseessä siis kestävyysjuoksu, 1400m pitäisi pinkoa. Viedäkö vai ei?
 
Urkkakentälle paistaa aurinko, auringossa nyt on ainakin sen 30 lämmintä ellei jopa enemmän. Kysyin tytöltä, että lähteekö nyt, aluksi empi ja pudisteli päätään mutta sitten keksi että jos saa lainata minun juomapulloa ja laittaa uuden kilpailuasunsa päälle :D Eli taidetaan me nyt kuitenkin sitten mennä.
 
Jos kisa kyseessä niin ei liene ainoa samanikäinen samoissa hommissa. Kai ne peruu skaban jos olosuhteet on liian rankat. Ja kilpailuissa varmaan on ympärillä huoltojoukkoja huolehtimassa, ettei kukaan tuuperru, ja jos tuupertuu, niin tulee hoidetuksi.
 
Nyt löysin tulokset netistä, pikku ajanottovirhe oli ollut varmaan, 5,01 oli tuon aika :D No neljän sekunnin virhe vaan. Ja juu, tyttö itse oli tosi ylpeä suorituksestaan ja niin oli äitikin. Tytär lähettää paljon kiitoksia onnitteluista! :)
 

Yhteistyössä