Pesukone

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Lellu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Lellu

Jäsen
02.11.2004
64
0
6
Miten saan pesukoneen puhtaaksi? Pesukoneella ikää viisi vuotta ja sen puhdistaminen on laiskalla mammalla ollut tekemättömien töiden listalla. Jokunen aika sitten huomasin, että (päältä täytettävä) rummun ympärillä (eli siis rummun ulkopuolella, koneen sisällä) oleva muovijuttu on mustaa *askaa täynnä, irtoaa pyyhittäessä. Mutta käsi ei mahdu pesemään, kun reunoilta ja tyhjänäkin olen 90 asteessa konetta pyörittänyt, mutta ei auta. Onkohan se hometta ja miten saan sen pois. Yhdessä valkoisessa lakanassa huomasin ihmeellistä mustaa jälkeä ja ilmeisesti se on tullut tuolta rummun ulkopuolelta. Mitä pitäisi tehdä?Kokemuksia kellään?
 
Kokeile apteekissa myytävää sitruunahappoa. Muistaakseni 100 g olis sopiva määrä. Pese tyhjänä ja olisko se 60 astetta. En muista ihan varmaksi kun on aikaa siitä kun käytin.
Jos haluut välttää tulevaisuudessa tätä mustaa mönjää niin siirry nestemäisiin pesuaineisiin. Niissä ei ole sitä ainetta joka likaa ja olikohan tuon aineen nimi zeoliitti?
Toivottavsti joku tarkentaa. Mutta se sitruunahappo on ihan turvallista ja käy tiskikoneeseenkin pienempi annos.
 
Mulla päältätäytettävä kone. Ongelma sama elikä kumiosissa jotain mustaa mönjää ja välillä vaatteisiinkin tulee mustia tahroja ilm. juuri tästä mönjästä. Käytän kyllä nestemäistä pesuainetta, että ei jauhe sitä ole ainakaan aiheuttanut. Rätin kanssa olen sitten mönjää putsannut pois mutta nyt aijon kokeilla tota sitruunahappoa.
 

Yhteistyössä