\
Alkuperäinen kirjoittaja 07.11.2005 klo 16:07 VilliPurri kirjoitti:
Taivaan totuus on että sektio on AINA vaarallinen, se on TODELLA SUURI LEIKKAUS ja sektiovauvalla on 7% suurempi kuoleman riski kuin alakautta syntyvällä ja jos aikaisempi lapsi on syntynyt sektiolla niin riski seuraavan syntymässä jo kaksinkertaistuu(vai peräti kolminkertaistuu).
Niin no joo, onhan se. "Normaali" synnytyskin on vaarallinen. Elämä on...
Ihmisellä on kuitenkin suurempi todennäköisyys kuolla liikenteessä kuin synnytyksessä, sektiossakin, joten ihan turhaa liioittelua on sanoa sektiota vaaralliseksi.
Onko perätilassa olevalla vauvalla todella 7% suurempi kuoleman riski sektiossa kuin jos ensisynnyttäjä hänet alateitse synnyttäisi?
Tässä tapauksessa on nyt mietittävä vain perätilassa olevaa vauvaa, ei synnytyksiä noin niin kuin yleensä.
Toki on mukava kuulla, että kaikki on mennyt hyvin =) !
Toivon, että jokainen vastaavan valinnan edessä ottaa asiosta selvää
itse puolueettomista lähteistä. "Alakautta vaan, oli mikä oli" -lääkäreitä riittää kyllä, asiosta voi ja pitää itsekin ottaa selvää.