Peräpohjolan poliisi varoittaa alueella mahdollisesti liikkuvasta vaarallisesta vankikarkurista.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja anni
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

anni

Vieras
Peräpohjolan poliisi varoittaa alueella mahdollisesti liikkuvasta vaarallisesta vankikarkurista.

Niuvanniemin oikeuspsykiatrisessa sairaalassa jo parikymmentä vuotta ollut 55-vuotias Jari-Pekka Johannes Laitala karkasi hoitohenkilöstöltä maanantaina iltapäivällä ollessaan saatetulla matkalla Tervolassa kotonaan.

Hänet tuomittiin aikanaan vankeuteen Kemin alueella tekemästään henkirikoksesta, kertoo Pohjolan Sanomat.

Jari-Pekka Laitala on poliisin mukaan pitkäaikaissairas ja arvaamaton.

Laitalan tuntomerkit ovat: pituus 181, paino 86 kiloa, hiukset lyhyet ja vaalearuskeat ja kaulassa kurkun alapuolella paloarpi.

Poliisi etsii Laitalaa palauttaakseen hänet sairaalahoitoon. Laitalan mahdollisesta olinpaikasta tietäviä pyydetään ottamaan yhteyttä poliisiin.

Karkurin etsintä aloitettiin illalla poliisin ja rajavartioston voimin, mutta se ei johtanut tuloksiin.

- Ei ole tietoa, oliko häntä auto odottamassa vai mikä. Hän vain hävisi. Häntä etsittiin koirien kanssa, mutta ei löydetty, kertoo komisario Eero Vänskä Peräpohjolan poliisista Pohjolan Sanomille.

Etsintöihin osallistui myös rajavartioston helikopteri.
 

Yhteistyössä