Paras keino laittaa hintalaput kiinnin kirpparivaatteisiin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kirpulle
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Paras keino on tulostaa laput tarra-arkille. Se pysyy vaatteessa kiinni.

Jos tuota keinoa ei voi käyttää, niin sitten hakaneulalla, niitillä tai muutamalla ompeleella lappu kiinnii vaatteen kokolappuun.

Kapia se teippikin jonkin aikaa pysyy?!
 
Hintalaput ovat tarroja, joten ihan liimaamalla.. Jos kyseessä on joku arvokkaampi tuote, tai tarra ei pysy niin sitten keksin jotain muuta. Trikoovaatteisiin saa hintalapun kiinni aika kätevästi myös ihan niittaamalla. Silloin täytyy tosin olla tarkkana, ettei riko kangasta ja laittaa lapun esim. sauman kohdalta kiinni. :)
 
Liimaa kirpparin (useimmilla kirppareilla on ko. paikan nimellä varustettuja) oma liimalappu pahvinpalaselle (esim muropaketista tms) ja ompele vaatteen pesu/kokolappuun kiinni! :) Vähän enemmän vaivannäköä mutta pysyy varmasti eli jos joku on ko. vaatteesta kiinnostunut niin löytää hinnan varmasti eikä vaatetta viedä "kenenköhän nämä ovat" -rekkiin. :)
 
Alkuperäinen kirjoittaja kirpulle:
Ei taida pysyä maalarinteipillä? Hakaneuloista taas jää niin ikävät reiät.. Miten te yleensä laitatte?

Mä laitan villalangalla niin, että menee kauluksen/housunsuun jne. pesulapun tai merkkilapun läpi, joko silmukasta ta jos ei oo kaksinkertaisesti taitettu se lappu, niin läpi. Sitten tietenkin lapusta läpi.

Kenkätkin yleensä saa noin yhteen. Jos ei oo lappuja, niin tavallisella langallakin saa ohuesti läpi kankaaseen. Tai nuppineulalla.

Käytännössä ilmaista, jos on vähääkään villalanganloppuja.

Maalarinteipillä kirjoihin, videoihin leluihin, kumppareihin ym. jos ei voi pujottaa läpi.
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Alkuperäinen kirjoittaja maa:
ukko teki viimeeksi tarra-arkille lappuja mulle koneella. Ihan hyvin pysyi kiinni.

Mistäs tollasia tarra-arkkeja saa? Käyköhän ne ihan perustulostimeen?

Toi niittaminen kuulostaa aika rajulta kans..

Kirjakaupat myy ja tavallisen tulostimen aknssa saa tulostettua.
 

Yhteistyössä