[QUOTE="Mina";21939350]Niin siis kai voi sitten olla sellainenkin migreeni, johon burana auttaa. Itse ajattelisin sen silloin päänsäryksi en migreeniksi. Tämä taas johtuu varmaan siitä, että ihmiset puhuvat yleisesti päänsärystä migreeninä. Ja se taas aiheuttaa ongelmia esim. itsellä töissä. Töissä valitetaan kun on taas migreeni, mutta pystytään kyllä olemaan töissä, istumaan, käyttämään konetta jne, mutta päätä juilii ja kysellään buranaa. Koita siinä sitten aamulla ilmoitella töihin, ettei pysty tulemaan ollenkaan kun on migreeni. Porukka ajattelee sen päänsäryksi ja ihmetellään kuka nyt päänsäryn takia on pois töistä.
Ja tämä ei liity mitenkään ap:hen, mutta itselle on vaan jäänyt tavaksi kysästä onko henkilöllä oikeesti todettu migreeni vai sattuuko vaan särkemään päätä, johon käytetään yleisnimitystä migreeni. Päänsärkyyn auttaa mun mielestä parhaiten asetyylisalisyyliä sisältävät lääkket, burana, aspiriini tms ainakin itsellä.[/QUOTE]
Kyllä mulla ainakin on ihan migreeni, ei mikään päänsärky. Aurallinen, toinen puoli naamasta yleensä puutuu ja särky jatkuu 3 päivää. Ja burana auttaa jos sen kerkiää ottaa tarpeeksi ajoissa, eli auran aikana. Jos ei kerkiä niin sit oksennellaan päivä.