panadolista!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja liitter
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
L

liitter

Vieras
Onko tietoa onko panadolin jatkuva syönti turvallista raskausaikana? Mulla on nyt jäänyt migreeni/muu päänsärky päälle, ja nytkin 4 päivää peräkkäin olen syönyt (2-4 tablettia päivässä). Välipäiviä tiedän että olis hyvä itsensä kannalta pitää, mutta kun ei ole nyt pystynyt. Viimeisen kuukauden aikana olen syönyt lääkettä keskimäärin kolmena päivänä viikosta.

Siis voiko tuollaisia määriä syödä usein ilman että siitä on mahalapselle haittaa?
 
Panadol on raskausaikanakin turvallinen. Itse otin myös satunnaisesti buranaa kovaan päänsärkyyn kun itsellä ei siihen panadol tahdo aina auttaa. Lääkäriltä sitä silloin kysyin ja sanoi että on ihan ok kun käyttö on vain hyvin satunnaista.
 
Ei ole todettu olevan. Oletko varma, että sinulla ei ole särkylääkepäänsärkyä? 500mg:n kerta-annos on muuten aika tehoton. 1g vastaa 400mg:n Buranaa ja on turvallista ottaa kolmasti päivässä (neljästi, jos lääkäri on määrännyt).
http://www.google.fi/search?hl=fi&source=hp&q=s%C3%A4rkyl%C3%A4%C3%A4kep%C3%A4%C3%A4ns%C3%A4rky&btnG=Google-haku
 
Kiitoksia vastauksista! en ole ollenkaan varma ettei olisi osittain särkylääkkeistä johtuvaa. Mutta ilmankaan ei ole pystynyt töissä olemaan. Särkylääkepäänsäryn kai pitäisi pahentua koko ajan? tämä on pysynyt tosi samanlaisena nyt. Mutta ajattelin kyllä että jos vielä monta päivää jatkuu sama särkyily niin pakko kai tässä on lääkärissä taas käydä. Ennen raskautta oli hyvä estolääke, mutta sitä en saa nyt syödä.
 
Panadoli ei ole maksalle hyväksi pitemmän päälle käytettynä, mutta varmaankin (pätevä) lääkäri sen hoksaa. Mutta että koko raskauden ajan ei todellakaan kannata syödä noin tiuhaan, vaikkei lapselle haitaksi olisikaan niin sulle itelles.
 
ei se panadol varmaan maksavaurioita tuolla annostuksella aiheuta? jos annostus on 1g-2g ja lääkärin luvalla saa syödä neljäkin grammaa päivässä? Vai olenko väärässä?
 

Similar threads

Yhteistyössä