Tämä ei tietenkään ole uskonasia ja riippuu tietenkin talon neliöistäkin jonkun verran, mutta silti; en usko että budjetti riittää. Vaikka kuinka tekis pitkästä ja valitsis halvimmat vermeet ja pinnat.Alkuperäinen kirjoittaja PipariSuu:No tuttu rakentaa pitkästä budjetti n.100 000e normisisustus 1.5 kerroksinen talo. Tekee itse kaikki, paitsi ne mitkä pitää muiden tehdä (mm. sähkö+putkityöt yms).
Juu kuten sanoit, ei ole tu uskon asia.Alkuperäinen kirjoittaja ande:Tämä ei tietenkään ole uskonasia ja riippuu tietenkin talon neliöistäkin jonkun verran, mutta silti; en usko että budjetti riittää. Vaikka kuinka tekis pitkästä ja valitsis halvimmat vermeet ja pinnat.Alkuperäinen kirjoittaja PipariSuu:No tuttu rakentaa pitkästä budjetti n.100 000e normisisustus 1.5 kerroksinen talo. Tekee itse kaikki, paitsi ne mitkä pitää muiden tehdä (mm. sähkö+putkityöt yms).
Ai että mihinAlkuperäinen kirjoittaja PipariSuu:Juu kuten sanoit, ei ole tu uskon asia.Alkuperäinen kirjoittaja ande:Tämä ei tietenkään ole uskonasia ja riippuu tietenkin talon neliöistäkin jonkun verran, mutta silti; en usko että budjetti riittää. Vaikka kuinka tekis pitkästä ja valitsis halvimmat vermeet ja pinnat.Alkuperäinen kirjoittaja PipariSuu:No tuttu rakentaa pitkästä budjetti n.100 000e normisisustus 1.5 kerroksinen talo. Tekee itse kaikki, paitsi ne mitkä pitää muiden tehdä (mm. sähkö+putkityöt yms).
Kyllä budjetti riittää ihan mainiosti kuulemma. Voipi mennä tuosta alaspäinkin. Kun tekee pitkästä tavarasta ja vielä puutkin sai tontilta, niin eipä siinä paljoa maksa. Kun vielä kädentaitoa on itsellä ja saa jonkun hieman auttelemaan siinä (ilmaiseksi, tai ainakin puoli-ilmaiseksi), niin mihinkäs sitä rahaa menee kuin villoihin, valuihin ja puiden sahauksiin. Itse osaa muurata, kuin myös laittaa vesieristykset niin eipä sitä kamalasti mene loppuviimein rahaa. Talofirmojen osuudet ja työt siinä eniten maksaa. Putkityötkin saa maalaispaikassa helposti tutuntuttujen kautta ja sähköpiuhat ilmeisesti vetää osittain itse ja haluaa sähkömieheltä nimen paperiin vaan. Hänellä on myös hyvin pitkä aikataulu, jolloin hän kyttää hieman edullisimpia ostoksia. Eli ei kävele kauppaan vaan ja osta vaan katsoo tarkasti mistä mitäkin hakee.
Ja en todellakaan usko, että budjetti kaatuu, koska hän on jo yhden talon rakentanut samanlaisella budjetilla muutama vuosi takaperin. Eli kyllä hän budjetoida osaa.
Toki kaikki maksaa, mutta Kyllä tuohon 100 000e saa aika paljon villaa, valua, kiintokalusteita, keittiökalusteita, tiiliskiviä ja vesieristyksiä ostaa.Alkuperäinen kirjoittaja ande:Ai että mihin? No kaikki tavara maksaa ihan pirusti, vaikka kyttäis tarjouksiakin. Vaikka osaa muurata, kivet ja laastit maksaa; vaikka osaa tehdä vesieristykset, vermeet maksaa sikana; vaikka ei käytä sähkömiehiä, juuri sähköpiuhat yms. tarvikkeet on tosi kalliita; kiintokalusteet (tosin riippuu määrästä aika paljon) etc.etc. Ja kylläpä ne "tutuntutuntututkin" joutuu tarvikkeiden lisäksi jotain velottamaan työstäänkin, tuskin kukaan ihan ilman lähtee tekemään!
En mää oo ihan varma. Ei se mikään ihan järjettömän kokoinen ole. Se on rinnetalo. Veikkaisin että about 150 neliöinen.Alkuperäinen kirjoittaja ande:Piparisuu, niin paljonko siinä talossa on neliöitä? Kyllä tässä kun näitä taloroippeita on maksellut niin tuntuu, ettei sillä sadalla tonnilla oikeesti paljon saa...
Kaupallinen yhteistyö: Storytel