Päiväkodin hoitajille joululahja?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Pitäisikö..
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

Pitäisikö..

Vieras
Tällä viikolla lapsellamme on uudessa päiväkodissaan ensimmäinen joulujuhla.. sitten tuli mieleen että olisiko pitänyt joku lahja hoitotädeille ostaa? Vai annatteko lahjan kun jäätte joululomille? Vai annatteko lahjaa ylipäätään?

Itse annoin kukkaset ja kortin lahjaksi hoitajille kun lapsi jäi edellisestä hoitopaikasta pois, mutta siis sielläkään en antanut joulu/kesäloma aikaan mitään lahjoja.
 
Musta sen lahjan voi antaa milloin vain, ei välttämättä juuri joulujuhlapäivänä. Mutta tietysti ei ihan viimeiseen päivään kannata odottaa, osa hoitajista voi olla silloin jo lomalla ja lahja jää saamatta.

Jos aiot antaa jonkin yhteisen lahjan esim. kahvihuoneeseen jotain herkkuja niin sekin on hyvä antaa ajoissa jotta ehtivät käyttää ennen lomalle jäämistä. Kotiin vietäväksi tarkoitetut henk.koht. lahjukset taas voi viedä myöhemminkin.
 

Yhteistyössä