Päivä Tukholmassa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Saraldo
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

Saraldo

Vieras
Meillä on kesällä suunnitelmissa reissu Tukholmaan niin, että lähdetään Helsingistä ja ollaan siis maissa se seitsemän tuntia. Nyt mietitään, että mitä on realistista ottaa sen päivän ohjelmaan mukaan. Skansen ja Junibacken on sellaiset must-kohteet, mutta ehtiikö tuossa ajassa käymään muita Djurgårdenin paikkoja vielä läpi? Syödäkin pitäisi siellä jossain välissä.

Mitä te olette sisällyttäneet tällaiseen päivään? Meitä on siis lähdössä kaksi aikuista ja yksi 6-vuotias.
 
Meille on kyllä riittänyt kerraksi Skansen ja syöminen. Junibackenin kanssa voisi ennättää esim. Vasa-laivaan. Toki on kovasti kiinni siitäkin, mitä esim. Skansenilla haluatte tehdä. Meidän vakiovierailupaikka on Skansenin akvaario, jonka miniapinoita, alligaattorikilpikonnia, alligaattoreita jne lapset tykkäävät tutkia rauhassa. Sitten kierretään katsomassa pohjoismaiset eläimet, jos mini-Skansen on auki, käydään taputtelemassa kilejä. Kierrätään kylän kautta takaisin ja haetaan leipomosta korvapuustit. Lähdetään keskustaan syömään ja sieltä takaisin laivalle, ja ollaan laivalla ehkä tuntia puolta tuntia ennen sen lähtöä.
 
Niin että tiukille voipi vetää... Mä luulen, että meidän on parasta aloittaa Junibackenista ja katsoa sen jälkeen, mihin aika riittää :). Onkohan ne saaren omat ruokapaikat kovin tyyriitä, meinaan että kannattaako syödä siellä vai etsiä keskustasta joku sopuhintaisempi?
 
Siinä tienvarressa oli tosi hyvä grillikioski, kun käännytään junibackeniin. Halpa ja hyvä perus hampurilaiskoju. 11e maksoi 2 hotdogia, hampurilainen ja pullokokis, ei paha.
 
[QUOTE="vieras";23672366]Siinä tienvarressa oli tosi hyvä grillikioski, kun käännytään junibackeniin. Halpa ja hyvä perus hampurilaiskoju. 11e maksoi 2 hotdogia, hampurilainen ja pullokokis, ei paha.[/QUOTE]

Iso lautasellinen ranskalaisia jäi listasta pois.
 
Me käytiin kattomassa kuninkaanlinnaa ja käytiin kiertämässä postimuseossa. Postimuseoon mentiin lähinnä sen takia, että likka sai jättää piirustuksen Victorialle ja Danielille. Sitten käytiin Junibackenissa ja syötiin siellä.

Niin ja oppaana meillä toimi palstamamma. ;) =)
 

Yhteistyössä