Ovatko tupakoinnin hyödyt susta pienemmät kuin haitat?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kerropas
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kerropas

Vieras
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tupakointi

"Tupakoivilla on havaittu pienentynyttä riskiä sairastua haavaiseen paksusuolen tulehdukseen. Tupakointi vaikuttaa myös hieman vähentävän rintasyövän, Kaposin sarkooman, raskausmyrkytyksen ja atooppisten häiriöiden riskiä.

Tutkitusti tupakoimaton ihminen on jopa kaksinkertaisessa riskissä sairastua Alzheimerin- tai Parkinsonin tautiin. Tämä johtuu mahdollisesti siitä, että nikotiini vähentää aivojen asetyylikoliinin määrää samalla nostaen dopamiinin määrää.

Skitsofreniaa potevat potilaat tupakoivat yleisesti ja onkin epäilyjä tupakan positiivisista vaikutuksista skitsofreniapotilailla.

Eräät selvitykset kertovat tupakoijan tulevan yhteiskunnalle halvemmaksi kuin tupakoimattoman. Tämä selittyisi tupakoijien lyhyemmällä elinajalla, jolloin terveyskustannukset olisivat pienemmät."
 
No eiköhän ne haitat kuitenkin ole paljon suuremmat. Ei siis mitään järkeä: rahaa palaa, keuhkot saastuu, läheiset joutuu passiivitupakoitsijoiksi, kynnet kellastuu, suu haisee pahalle, vaikea lopettaa raskauden ajaksi, keinotekoista keplottelua töissä kun pitää aina päästä tauolle jne jne. Hyh Hyh.
 
Appivanhemmat polttivat molemmat kuin korsteenit. Appi kuoli päivää ennenkuin sain tietää odottavani esikoista eikä anoppikaan mikään terveyden perikuva ole ollut. Mieluummin kohtaan noi muut riskit kuin ne mitä tupakassa on. Noita lueteltuja asioitakin voi vähentää myös tervellisillä jutuilla.
 
Onhan sitä tupakkaa joskus muinoin myyty terveystuotteena. Tupakkafirmojen teettämät tutkimukset kertoi sen olevan terveellistä.

En koske moisiin myrkkyihin (kuten en margariiniinkaan).
 
no ainut syy miksi voisin pitää hyötyjä suurempina kuin haittoja on tuo alzhaimer kohta...
koska sitä meillä suvussa enkä todella halua joutua siihen tilaan.. :|
mutta noin muuten taitaa tupakoinnin haitat olla selvääkin selvemmät ja on todella typerää polttaa... ja juu itse olen polttanut 12v
 
Kyllä tupakassa on hyviäkin puolia esim. paino pysyy hallinnassa. johtuen siitä, että tupakka parantaa aineenvaihduntaa sekä hemoglupinia olin puolivuotta tupakoimatta Paino nousi 9KG.
nyt kunolen polttanut paino on laskenut vauhdilla. kunpi parempi lihoa ja kuolla sydänkohtaukseen?
eihän kukaan ole vielä pystynyt todistamaan mistä syöpä johtuu jos se tiedettäisiin nii se pystyttäisiin parantamaan täysin. nykyyään voidaan antaa elämälle jatkoaikaa,mutta onko se ihmisarvoista elämää. syöpään sairastut vaikka et poltakkaan.
 

Yhteistyössä