Osaako kukaan arvata kipuni syytä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "liipu"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
L

"liipu"

Vieras
Minusta tuntuu, että vasemman käden solisluun kohtä (ylhäällä, olkapään vieressä taipeessa) on kipeä. Kipu säteilee käsivarteen alas, hauikseen eniten. Kivun lähde ei ole siis lihas.

Kipu on pahempi kun olen tehnyt enemmän töitä/raskaampia päiviä ja/tai nukkunut huonosti.
Nyt on ollut pari huonoa päivää, vaikeinta on aamuvuorossa tehdä mitään, mihin tarvitsee tarkkuutta. Esim. rahan ottaminen tai tomaatista kiinni pitäminen (tomaatin leikkaus). Jos yritän tarpeeksi paljon vain tehdä sitä, sormet rupeavat tärisemään.

Kipua ei ole joka päivä, vapaapäivät selvästi rentouttavat.
Kipu on vain levossa, töissä se lähtee pois kun vähän "lämpeää" eli saa vaikka nostella jotakin ja liikkua.
Nukkumaan mennessä sattuu useammin.

Tänään totesin, ettei ainakaan parasetamoli auta. En osaa ajatella sen olevan tulehdus, kun tätä on ollut ehkä 2-3kk?
En usko myöskään mihinkään rappeumaan, olen reilu 20-vuotias.
En ole ikinä murtanut tai loukannut mitään itsestäni.

Joskus alussa kokeilin venyttelyä, se pahentaa!

En ole pelkästään internetin armoilla, lääkäriin on jo varattuna aika. Ajattelin, jos joku tunnistaisi oireita tai tämä olisi jollekin itsestään selvä.
 

Yhteistyössä