OrpoPurra nosti perustoimeentulotukikulut 20% ja yli miljardiin euroon

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras

Kova luku: Perustoimeentulotuen kulut yli miljardiin euroon

Perustoimeentulotuen kulut nousivat viime vuonna viidenneksellä edellisvuoteen verrattuna, Kela kertaa. Summa nousi yli miljardiin euroon.


Orpon persuhallitus "ampaisi" taas uuden ennätyksen.

Eipä ollut mikään jymy uutinen moinen, tällästä osasi jo odottaa...

OrpoPurran oikeistokauhukabinetti sössi tämänkin. Siinä missä Marinin kaudella työttömyys-, asumistuki- ja toimeentulotuki laskivat selvästi, työllisyys saatiin mittaushistorian korkeimmaksi, uusia työllisiä 117 000 ja työttömyys pysyi EU-tasolla, nyt historiallisen suuresta velanotosta huolimatta 2024: 15,3 mrd€, 2025 SE-velka 17,8 mrd€ ja 2 vuodessa SE-velka 33,1 mrd€ työttömyys on noussut EU:n pahimmaksi ja edelleen nousussa, kun kakkosena ja kolmosena olevissa EU-maissa Espanjassa ja Ruotsissa se on laskussa. Pian Suomi on ainoa EU-maa, jossa työttömyysaste on kaksinumeroinen ja yli 11%.

Toimeentulotukimenojen lisäksi oikeistokauhukabinetin työllistymisen esteitä luova politiikka on nostanut myös työttömyys- ja asumistukimenot leikkureista huolimatta. Kuinka paskaa voi oikeistopolitiikka ollakaan.
 

Yhteistyössä