IL - Harkimo: ”Tätä saksien kanssa ympäriinsä riehuva Rouva Leikkaaja ei vain ymmärrä”
Hjallis Harkimon mukaan mitään kasvua ei synny, jos Suomi ei ole houkutteleva maa, jonne tehdä investointeja.
Liike Nytin puheenjohtaja, kansanedustaja Harry ”Hjallis” Harkimo kritisoi sitä, että hallitus vain leikkaa, eikä Harkimon mukaan luo talouteen kasvua.
– Hallitus on todella pitänyt huolta suomalaisista: Petteri Orpon ja Riikka Purran johdolla on pidetty huolta, että vanhukset eivät saa hoitoa ja että heidän eläkkeistään leikataan.
Tästä valtiovarainministeri Purra on ollut ylpeä antamissaan kymmenissä haastatteluissa. Saksien kanssa ympäriinsä riehuva Rouva Leikkaaja ei vain ymmärrä yhtä asiaa: jos Suomen talous ei kasva, kohta ei ole mitään mistä leikata.
Harkimon mukaan ”jokainen yritysmaailmassa työskennellyt tietää, että menojen karsiminen on aina vain osa sitä työtä, jolla firman voi laittaa kuntoon”.
– Toinen puoli on kasvun ja kannattavuuden saaminen nousuun. Hallitus ehkä tietää mitä kasvu on, mutta keinoista sillä ei ole mitään käsitystä, Harkimo sanoo.
”Investoivalle veroetuja”
Harkimon mukaan hallitus investoi liian kalliisiin ratahankkeisiin, jotka eivät tuota mitään.
– Edellisen hallituksen aikana sekä kokoomus että perussuomalaiset huusivat kilpaa, että jos valtion omaisuutta myydään, pitää se laittaa johonkin tuottavaan. Voin kertoa, liian kalliit ratahankkeet eivät ole tuottavia.
Harkimo sanoo, että mitään kasvua ei synny, jos Suomi ei ole houkutteleva maa, jonne tehdä investointeja.
Harkimon mukaan myös kaivosteollisuudesta on mahdollista kaivaa kasvua ja rahaa.
– Säädetään niin, että ulkomaalaiset yritykset eivät saa tehdä kaivauksia Suomen maaperällä. Eivät Saudi-Arabia tai Norjakaan päästä ketään kaivamaan öljyä niiden maaperästä!
Harkimo sanoo, että yritystukia voisi poistaa miljardin verran.
Tarjolla laihaa kahvia?
Harkimo uskoo kaikesta huolimatta, että Suomella olisi kasvuun kaikki mahdollisuudet.
– Aiemmin Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksessa työskennellyt ekonomisti, nykyisin tutkimuslaitos LABORE:n johtaja Mika Maliranta on yrittänyt kiinnittää tähän huomiota. Orpon ja Purran kannattaisi pysäyttää leikkuupuimurinsa siksi aikaa, että kuuntelisivat edes hetken ekonomisteja. Näin Orpo ja Purra ja muu hallitus ehkä muistaisivat, että joskus pitää myös kylvää kasvun siemeniä.
– Tämän maan rakentaneet eläkeläiset vielä muistavat, että muuten ei uutta satoa tule. Mutta todennäköisesti Purra ja Orpo jäävät seisomaan tulevina vuosina tyhjän, viljattoman ja mutaisen Suomi-pellon laidalle viikatteidensa kanssa hölmistynyt katse silmissään: miksi täällä ei ole mitään mistä leikata? Harkimo sanoo.
Harkimo ei usko, että Orpon hallitus saa talouden kasvuun: ”Säästäminen ei pelasta Suomea”.