Oon ihan v*tun raukka kun en uskalla pitää puoliani enkä osaa sanoa EI !!!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja huhuhuhuhhu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

huhuhuhuhhu

Vieras
Ongelmani on siis se, etten osaa sanoa ei. En halua loukata ketään ja mietin, mitä joku musta ajattelee jos kieltäydyn jostain.. Esim. töissä usein vaihdan työvuoroja jos joku kysyy, jos ei ole mitään sovittua menoa.
Tutun takia lähdin mukaan aloewera-myyntityöhön mutta ei musta ole siihen enkä ees halua mutta en osaa sanoa sitä kun mietin mitä se ajattelee musta.
Aina mä pistän toisten tunteet oman hyvin vointini edelle ja mä tiedän ettei se ole oikein. Mun on muututtava tai mun elämä menee muiden miellyttämiseen.. mistä mä saan voimaa oikeesti muuttua vai mikä on se keino??
 
Liian kiltti. Se on myös yksi ihmisen ominaisuus, josta tarvitsisi päästä irti. Kiltteydestä sinänsä, vaan siitä, ettet arvosta itseäsi ja mittaat arvosi sen kautta, miten muut sinut näkevät. Ikä saattaa auttaa. Mulla kävi niin. Ja myös omassa elämässä tapahtui parisuhdemuutos, jonka jälkeen opin työssäkin pitämään puoleni paljon paremmin. Nimittäin ero narsistisesta puolisosta herätti melko hyvin. Koskaan et saa sitä kruunua, vaikka kuinka toisia miellytät. Usein nämä, joita yrittää miellyttää, on huomannut piirteesi ja käyttävät sitä ihan häikäilemättömästi hyväkseen. Ei:n sanominen ei ole itsekkyyttä. Ja kun sen sanot kerran, huomaat, että olosi helpottuu. Osaat sen sanoa toistekkin. Huomaat, ettei oikeat ihmiset silti katoa ja nämä hyväksikäyttäjät saattavat jopa alkaa kunnioittaa sinua. Ajattele, että olet vasta kukka, joka on nupussa ja pian aukeaa.
 

Yhteistyössä