Onkohan meidän perhe jotenkin sosiaalisesti rajoittunut?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kotona viihtyvät
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kotona viihtyvät

Vieras
Jutteli tänään yhden kaverin kanssa ja heidän perheensä liituaa jatkuvasti jossain! Milloin risteilyllä, kavereiden luona lasten kanssa/ilman lapsia (saunomassa, ruokavieraina, illanistujaisissa...) tai kahdestaan risteilyillä, konserteissa, huvipuistoissa.

Me emme oikeastaan koskaan käy missään. Mummoloissa tai serkkujen luona. Kavereita käy silloin tällöin meillä ja joskus me heillä. Ollaanko mökkihöperöitä?
Toisaalta, itse opiskelen viikot ja mies tekee 3-vuorotyötä... harvoin vapaapäivätkään sattuu yhteen. Ja puistattaa ajatuskin, että koko ajan pitäisi olla tulossa tai menossa. En mä jaksa!
 
Sama juttu, ei juurikaan käydä kuin pakollisilla kutsuilla, meillä ei edes rajoita vuorotyö, vaan molemmat työskentelee virka-aikana, mut on vaan niin kiva viettää vähät vapaa-ajat perheen kesken kotona
 
Minusta olisi kivaa mennä enemmänkin mutta me ollaan laiskoja . Ja työ vie aikaa ja siitä toipuminen. Lisäksi nykyään lasten harrastukset tahtovat napata pääosan viikonlopuista. Mutta onhan sekin menemistä, pelejä on usein pitkin Suomea. En ole ajatellut sen kummemmin oltaisko sosiaalisesti rajoittuneita mutta mies matkustaa tosi paljon työnsä puolesta joten rauhoitumme mielellämme kotiin omalla porukalla aika usein jos ei ole "pakko" mennä minnekään.
 
Lapset ovat pieniä, ja vuorokaudessa välillä liian vähän tunteja. Toisaalta taas suurin osa kavereista kaikkosi kun nuorena aloimme perhettä perustamaan. Ei sitä silti osaa tuntea isteään mitenkään epäsosiaaliseksi. Kyläilemme sukulaisten luona lähinnä. Mutta viihdymme hyvin kotona, enemmänkin haaveilemme miehen kanssa kahdenkeskisestä ajasta kun nuorimmainen vähän kasvaa.
 
Olis ihan KIVA jos olis jotai illanistujaisii, missä vaikka sais pelata jotain aikuisten lautapeliä yms, mutta ei meillä oo sellaisia tuttuja.

Minnes ne lapsetkin kaikki sais?

Pitää ehkä ITE järkätä, mut tulisko tänne ketään, häh??? :/ :xmas: :snotty:
 

Yhteistyössä