Onko vaarallista vai ei? Löysin tässä reilu viikko sitten

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "äitee"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

"äitee"

Vieras
pienen patin vasemmasta rinnasta ja tuntuu, että patti on ehkä tässä ajassa hieman kasvanut.

Imetän vieläkin vauvaa, vauvalla ikää 5kk. Joten en tiedä liittyykö patti mahd. imetyssysteemeihin? Hieman kipeäkin patti on, kun sitä painelee.

Tietysti aion varata ajan lekurillekin, mutta kunhan nyt täältäkin asiasta kysäisen.
 
Minulle tuli patti toiseen rintaan, kun lopetin imettämisen. Oli kanssa sellanen kipeä, kun siihen painoi. Muistelin kyllä sitten, että lapsi oli kerran nojannut kyynerpäällään tuohon kohtaan, joten uskaltauduin seuraamaan sitä. Olisikohan parissa viikossa kadonnut.
Helpostihan rintoihin tulee kaikenlaisia muhkuroita odotus-, imetysaikoina. Ja sanotaanhan rintojen tutkimisestakin, ettei saisi tutkia ennen menkkoja, kun silloinkin voi olla turvotusta yms.
Mutta mene ihmeessä lääkäriin, jos vaivaa. Mutta jotenkin epäilisin, että kyse on turvonneesta rintarauhasesta ja voisi jopa olla lievää rintatulehdusta, silloinkin nousee patteja.
 

Yhteistyössä