onko toi kodinkone hyvää, entäs kamera?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Venakko Milanna
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

Venakko Milanna

Vieras
kitchenaid-yleiskone-5ksm150-valkoinen33749.jpg

Toi on komea ja vakuuttava kone, Kenwood lienee myös kestävää tekoa, oli ainakin siihen aikaan kun äitini vatkain palveli 30 vuotta.
 
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=644109&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=19652&compartmentId=20160&categoryId=20682

Tämä kamera ois ollut huomattavasti parempi...


http://www.verkkokauppa.com/fi/product/25828/ddfcn/Kenwood-KM070-Cooking-Chef-yleiskone

Ja tämän yleiskoneen oisin ottanut.
 
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=743300&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=19652&compartmentId=20160&categoryId=20682

http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=743300&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=19652&compartmentId=20160&categoryId=20682

Nää o paremmat :D
 
Suosittelen ehdottomasti Canon EOS 600D, joka ilmeisesti oli sinunkin kameralinkissä. Ei ole turhaan voittanut palkintoja :)

Meillä ollut pitemmän aikaa käytössä ja erittäin tykätty. Helppo käyttää, kunhan viitsii opiskella valokuvausta :)
 
Kenwood Major Titaniumissa on voimaa viisi kertaa enemän kuin Kitchenaidissa. Siis 1500 w vastaan 300 w. Kitchenaidin prof mallissa, jota ei oikein mistään Suomesta saakaan, on tehoja vain 600 w, eli siinäkin tehoja alle puolet kuin Kenwood Majorissa. Ei kuumene Kenwood eikä tarvitse huudattaa kovilla kierroksilla. Pullataikinaakin voi hitaasti ja helöävaraisesti vaivata matelukierroksilla ja jaksaa. Ei lopu tehot kesken. Jos Kitchenaid pyörittää jotenkuten litraisen ruisleipäjankin, niin Kenwood pyörittää kevyesti vaikkapa kolmen litraisen. Kenwoodissa ei ole käyttöaikarajoitetta, Whirlpool Kitchenaidissa on 15 minuutin raja, sitten muovinen vaihteisto kosahtaa. Kenwoodin vaihteiston rattaat ovat kestävää jaloterästä. Kenwood on keittiömaailman Bentley ja Whirlpool Kitchen Aid on muovinen amerikan Chrysler, tuo katsastustilastojen hännänhuippu, eli Simca, kuten automiehet sanovat.
 

Yhteistyössä