Itse annan paljon arvoa sille, että Pohjantähden kanssa asioidessa ei tarvitse puhelimessa käydä läpi jotain numerovalikkoa, vaan sieltä saa melko äkkiä ihan oikeian ihmisen langan päähän. Ja tutussa konttorissa tunnistavat nimen perusteella oikeat vakuutuspaperit esiin. Myös vahinkotapausten hoitamisen byrokratiattomuus viehättää, kaikki yksinkertaisesti sanottuna sujuu. Meillä on käytetty Pohjantähden vakuutuksia etenkin vanhemman lapsemme atoopisen ihon hoitoon, eikä korvausten hakeminen voisi olla helpompaa: kuitit kuoreen vahinkotapauksen numeron sisältävän post-it-lapun kanssa, siinä se, ihan ilman lomakkeita tms. ylimääräistä. Ja kaikki on korvattu, ainakin so far, kertaakaan ei ole tullut mitään pompottelua tai muuta älytöntä. Ja sama homma hajonneiden kodinkoneiden kanssa. Toimii.
Noista eduista vielä. Pohjola vakuuttaa, että Pohjantähden asiakkaiden vakuuutusehdot eivät sulautumisessa heikkenisi. Vaan mitäpä luulette tuon seuraavan kappaleen (lainaus Pohjolan tiedotteesta,
https://www.pohjola.fi/media/liitteet?cid=331404934&srcpl=4) viimeisen virkkeen tarkoittavan:
"Sulautumisen yhteydessä Pohjantähden asiakkaiden vakuutusehdot eivät muutu. Vakuutusehdot säilyvät yhdistymisen toteutuessa voimassaolevien sopimusten mukaisina kahden vuoden siirtymäajan 31.12.2012 asti. Siirtymäajan päätteeksi Pohjantähden vakuutukset muuttuvat sopiviksi vastaavan vakuutusturvan tuottaviksi Pohjolan vakuutuksiksi."
Jokainen, joka on joskus kilpailuttanut vakuutuksiaan tietää, että "vastaavan vakuutusturvan tuottava tuote" on erittäin vaikeaa määritellä. Oletukseni on, että vakuutusedut eivät tulisi säilymään Pohjolassa yhtä kattavina. Osakesijoittajien omistama Pohjola ei jostain syystä tunnu niin hyvältä, kuin asiakkaidensa omistama keskinäinen vakuutusyhtiö Pohjantähti.
Niin kuin aika monessa asiassa kannattaa miettiä: kuka tästä hyötyy? Miksi tällainen on laitettu aluilleen? Ja näistä lähtökohdista kannattaa miettiä: kannattaako minun lähteä mukaan kelkkaan?
Itselleni ainakin tulee ensimmäisenä hyötyjänä mieleen Pohjolan osakkeenomistaja, ei Pohjantähden asiakas. Olisipahan taas yksi kilpailija pois markkinoilta. Pörssiyhtiön tavoite on tehdä mahdollisimman halvalla mahdollisimman halpaa. Ja asiakasomisteisen firman tavoite on tehdä mahdollisimman hyvää järkevällä hinnalla.
Sen, kumpaa haluaa, voi onneksi itse päättää. Ainakin vielä, ja toivottavasti myös 8.12. pidettävän yhtiökokouksen jälkeen.