Onko täällä ketään, jonka lapsi menee nyt eskariin eikä ole ollut hoidossa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja eskarilaisen äiti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

eskarilaisen äiti

Vieras
Siis niin, että menee ensi kertaa vasta päiväkotiin. Mitkä ovat fiilikset teidän tulevilla eskarilaisilla? Meidän 6v. lähtee ja ei tuo nyt pahemmin vielä jännitä. Srk-kerhossa käynyt monta vuotta. Saas nähdä miten käy =) Joutuu joinakin päivinä olemaan myös hoidossa eli koko päivän päiväkodissa, kun itse aloitan työt =)
 
Oli välissä pidempään poissa ja tuntuu että se melkein jännittää enemmän kuin ettei koskaan olisi ollutkaan päiväkodissa. On tippunut vanhojen kaveripiirien ulkopuolelle jne. Mielellään silti menee.
 
meijän keskimmäinen aloittaa eskarin, eikä ole koskaan ollut päiväkodissa. Tytön eskari paikka on koulun eskariryhmässä, joten päiväkotiin ei mene vieläkään. Kovasti tyttö eskarin alkamista odottaa ja kyllä myös jännittää. Itse saan ensi viikolla tietää pääsenkö töihin, ja jos pääsen alkaa kauheat järjestelyt mihin eskarilaisen saan iltapäiviksi. Maalla asutaan, iltapäiväkerhoa ei ole aiempina vuosina täällä järjestetty (huhuja on kuulunut että tänä syksynä ehkä semmoinen tänne saatas).
 
Meidän tyttö oli kotihoidettu, kerran viikossa kävi kunnan kerhossa 2h, vuoden ennen eskariin menoa. Menee nyt ekaluokalle. Eskarissa pärjäsi todella hyvin, sai kiitosta mm.sosiaalisista taidoistaan ja toisten huomioon ottamisesta ja rauhaisasta käytöksestään. Osasi rauhoittua päivälevolle, sekä keskittyä tehtäviin. Välillä oli valitellut kovaa melua ja sitä yleistä älämölöä mitä ryhmässä on, tapasi hakeutua vähän rauhaisampaan soppeen tekemään juttujaan.

Oli vuotta nuoremman veljen kanssa kotona. Hyvin pärjäsi eskarivuoden ja on nyt lähdössä iloisella mielellä koulutielle.

Olenkin todella iloinen että lapset ovat saaneet olla kotona, pelkkää hyvää tuosta seurasi, eikä ollenkaan ongelmia mitä jotkut lapsensa tarhaan vieneet maalasivat meille aika useastikin.

 
Meidän tyttö oli viime talven eskarissa ja sitä ennen oli käyny srk:n kerhossa. Vähä kyllä jännitti et miten eskari menee kun kerhossa ei aina kovin hyvin mennyt. Mutta eskarista sain vaan pelkkää positiivista palautetta, tyttö sosiaalinen, reipas ja ahkera eskarilainen eikä mitään huomautettavaa ollu koko vuotena. Syksyllä kun meni niin ei ollut sillä luokalla ketään niin hyvää kaveria mutta äkkiä sai sitten monta ja kaikkien kanssa tuli muutenkin juttuun.
Nyt on taas vähä sama tilanne kun menee ekalle, suurin osa eskariluokasta menee toiseen luokkaan ja taas on tytöllä tuo tutustuminen uusiin luokkalaisiin. Jännittää tuo et miten nyt käy et saako kavereita miten kun kuitenkin uudessa luokassa ovat solmineet ystäväsuhteita jo eskarivuonna, et miten osaavat ottaa uusia oppilaita vastaan.
 
Mun poika joka nyt viikon kuluttua aloittaa ekaluokan aloitti viime syksynä eskarin kotihoidettuna =) Seurakunnan kerhossa oli käynyt 3v:stä, mutta muuta hoitokokemusta ei ollut.
Voin vakuuttaa, että eskari sujui hyvin. Ei mitään ongelmaa missään vaikka vielä lisäksi on joulukuun lapsi =)
Ja siis nyt siirtyy ekalle ja osaa jo lukeakin.
 
Meidän lapsi on käynyt vain srk:n kerhoissa ennen eskarivuotta nyt lähdössä ekalleluokalle. Eskarivuosi meni todella hyvin, palaute oli positiivista oli pidetty kaveri jonka tietysti äitinäkin huomasin lukuisista synttärikutsuista. Ainoa asia josta eskarissa mainittiin oli lapsen ujous, (ilmeni niin, että ei hanakasti viitannut ja vastannut tehtäviä tehdessä vaikka tietoa olisi ollutkin ) mutta pidän sitä enemmänkin luonteenpiirteenä kuin "vikana" Samanlainen ujo ja harkitsevainen on meidän isompikin lapsi.
 

Similar threads

Y
Viestiä
4
Luettu
2K
V

Yhteistyössä