Onko sinulla tosi hyvä pata uuniruokien valmistukseen?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Joku perus valurautapata, käy myös hellalle merkkiä en muista.
Sitte mulla on ihan paras pata Arabian Kokkipata joka on keramiikkaa ja tykkään siitä ihan älyttömästi. Ei tosin käy hellalle :)
 
ostettiin olsiko ollu tarjoustalosta saimaa merkkinen valu-alumiini pata lasisella kannella. hintaa oli 30€ tai jotain. ollaan siis tällä aloiteltu pata ruokien tekoa ja tämä on yllättänyt on ollut oikeen hyvä pata! (ollut käytössä puol vutota) toisaalta ollaan vasta aloittelevia uuniruokien tekijöitä :)
 
tollasia on muutamia, tosi hyviä mutta mikään ei voita kunnon valurautaa.

YNp1.jpg
 
[QUOTE="Sirkkeli";29190015]Tuollainen musta valurautapata. Pitäs tehdä Karjalanpaistia, mutta lihat näyttää niin läskisiltä, ettei tytär söisi sitä ruokaa.[/QUOTE]
Niitä leikataan lihatiskillä valmiiksi paloiksi mielesi mukaan. Vähän sitä "läskiäkin" voi olla, joka tuo makua.
 
Paras patani on perinteinen potti, sellainen vanhan kansan keraaminen, sisältä lasitettu punamultainen ja ruma luomus.Ei sovi hellalle. En tiedä miten vanha patamalli se on, mutta jäljitetty jonnekin ensimmäisten puu-uunien aikaan. Tullut Suomeen Virosta Karjalan lautta, mutta jäänyt sitten suomalaisten käytöstä ehkä sen vaatimattoman ulkonäön vuoksi. Ja saa vain Virosta, jonka heräteostoksena ostin muutamalla kympillä Tallinnasta. Siinä lempattiin sitten klassikot mäkeen, vaikka valurautaista käytänkin mökillä tätä nykyä ja Arabian pataa hyttyssavun alustana.

Mikään tässä ketjussa esitetty pataversio ei ole käytössäni osoittautunut yhtä hyväksi. Ruuan maustahan tässä on kuitenkin kyse.
 
Mulla on kans kunnollinen iso valurautapata, se toimii sekä hellalla että uunissa. Ja myös valurautapaistinpannu on ihan ykkönen, ei jäähdy keskenkaiken vaikkapa lihaa ruskistaessa, vaan pysyy kuumana, toisin kuin esim. tefloniset.
 
Meiltäkin löytyy valurautapata, mutta lisäksi haluaisin pienen, astianpesukoneessakin pestävän padan. Olisiko tuo Le Creuset sellainen? Muistaakseni ranskalaisilla on joku pata, jota voi käyttää hellalla ja joka on pestävissä.
 

Yhteistyössä