Onko Rengon kirkonkylässä millaisia ruokakauppoja?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Ollaan menossa talvilomalla Renkoon mökille ja mietin että mahtaako tuolta löytyä minkälaista ruokakauppaa vai pitääkö ajaa ruokaostoksille Hämeenlinnaan?
 
Tietäisikö kukaan tarkemmin noista Rengon kaupoista millaisia ovat? Mökki sellaisessa paikassa että Rengon kirkonkylä lähin taajama ja sitten Hämeenlinna, Lopelle ja Forssaan tulee jo pitempi matka.
 
Rengon kirkolla ei ole enää K-kauppaa, vaan ainoastaan uudehko Sale. Saleksi se on ihan OK, joskin kalaahan siellä on niukasti jos ollenkaan, ja kesäviikonloppuisin saattaa lihavalikoima mennä lyhyeksi ellei olemattomaksi.
Mutta normaalit sapuskat sieltä saa ja jotain vähän muutakin.
Kylällä oleva pizzeria on muuten ihan hyvä.
 
Lisäisin vielä, että pankkiautomaatin kanssa samassa talossa on kampaaja, jolla oli kesällä kiva käydä. Mukava ihminen, hyvin hoiti ja leikkasi tukan (väri, leikkaus, kampaus), ja hinta oli 50 % siitä, mitä mulla normaalisti täällä kotikaupungissa.
 

Yhteistyössä