Osittain olen samaa mieltä. Mielestäni Halla-Ahon toimissa on aina ollut sellainen ylimääräinen fundamenttalistinen fiksaatio tiettyjä hänen vastustaminaan asioita kohtaan. Yleensä se on ollut tietyt maahanmuuton piirteet, mutta nyt isossa osassa on Venäjä-viha.
Tietenkin Venäjän imperialistisia pyrkimyksiä pitää kaikin tavoin ja kaikkialla vastustaa, mutta en mä silti ihan ymmärrä esim. tätä meininkiä:
Suomalaiset ovat ostaneet ukrainalaisesta verkkopalvelusta viestejä ammusten kylkeen jo runsaan 140 000 euron edestä. Yksi heistä kertoo olevansa ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho.
yle.fi
Siellä on aika fiksutkin tyypit halunneet tämmöiseen lähteä mukaan. No eipä siinä mitään, mut hiukan kyllä ihmetyttää että Martti J.Kari ja Sofi Oksanenkin on tuollaiseen lähtenyt. Mutta toisaalta ehkä heillä enemmän henkilökohtaista kosketuspintaa Ukrainaa, joten tämä heille suotakoon.
USA:ssa kyllä nämä trumpetistit ovat jonkinlainen uhka. Uskon kumminkin, että he ovat jo tuon homman hövinneet kuten messiaansa Trumpkin.