onko opettajilla vaitiolovelvollisuus?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieraileva tähti"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieraileva tähti"

Vieras
Jos ny vaikka jotain tapahtuu meidän perheessä - esim. tulipalo ja kaikki joutuvat sairaalaan.

Saako opettaja kertoa lapsen luokkatovereille mitä on tapahtunut? Jos taas sen kuvitteellisen tulipalon jäljiltä olemme kaikki sairaalassa, eikä kukaan ole ilmoittanut kouluun, niin saako ope alkaa udella toisilta lapsilta, että tietääkö joku ja kertokoon sen heti kaikille?
 
Luultavasti kaikki luokan lapset tietävät sen ennen opettajaa. Ei opettaja "utelemaan" ala, todennäköisesti joku lapsi kertoo asiasta ennen kuin opettaja ehtii edes ihmetellä ettei ole tullut poissaoloilmoitusta.
Vastaus: opettajalla on sama vaitiolovelvollisuus, kuten sosiaali- ja terveysalan työntekijöilläkin.
 
Eiköhän noilla ole vaitiolovelvollisuus, mutta mietin vain tuollaasta tilannetta. Yleensä tuollaaset on jo tiedossa ennen kouluun menoa ja ehkä olisi lapsille/nuorille helpottavaa puhua asiasta opettajan kanssa.

Kyllä meille ala-asteella opettaja kertoi luokkakaverin olevan poissa sen takia, että hänen äitinsä oli tappanut ittensä. Tippa linssissä opettaja tuota kertoi ja kyllä se oli meille lapsillekin kova pala. Mutta ehkä me sitten osattiin suhtautua oikeen kaveriin hänen palatessaan kouluun kun tiesimme mitä on joutunut kokemaan.
 
JOo, lasten kannaltahan se on ihan ok, mutta sitten ne lapset kertoo kotona ja sitten tietää koko kylä.
Kuulin tänään omalta lapseltani asian, joka oli semmoinen, että asianosaiset ehkä eivät olisi halunneet koko kylän tietävän. Just siis niin, että ope oli alkanu udella lapsilta.
 
Meillä opettaja yläasteella kyllä uteli meiltä oppilailta, oliko kukaan nähnyt yhtä tyttöä ja olimme kaikki ihmeissämme, kun tämä tyttö ei ilmestynyt kouluun viikkoihin.
 
Kyllä meille ala-asteella opettaja kertoi luokkakaverin olevan poissa sen takia, että hänen äitinsä oli tappanut ittensä. Tippa linssissä opettaja tuota kertoi ja kyllä se oli meille lapsillekin kova pala. Mutta ehkä me sitten osattiin suhtautua oikeen kaveriin hänen palatessaan kouluun kun tiesimme mitä on joutunut kokemaan.

Olisiko kuitenkin ollut niin, että lapsen isä tai muu huoltaja olisi antanut luvan käsitellä asiaa luokassa? Minä ainakin toivoisin, että jos meidän perhettämme kohtaisi jokin ikävä asia, siitä mainittaisiin ainakin jotain lapsen luokassa. Sitten jos joku vesipää keksisi perhettämme paheksua tai lastani kiusata sellaisen takia, ei voi mitään, kertoisin kyllä miten fiksuna sellaista tyyppiä pidän. Mutta usein salailu ja huhujen kulkeminen on moninverroin pahempaa kuin reilu asian sanominen ääneen.
 

Yhteistyössä