Onko lapsenne saanut alkunsa puolivahingossa vai kunnolla tekemällä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "bella"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
B

"bella"

Vieras
Siis kumpi on parempi - olla stressaamatta ja lapsi tulee jos tulee vai että lasketaan/tikutetaan ovispäivä ja ajoitetaan seksin harrastaminen niihin aikoihin? Olisi kiva kuulla kokemuksia? :)
 
Molemmat tulleet puolihuolimattomasti sinnepäin roiskaisemalla. Ei tosiaan "tekemällä tehty", esikoisesta tulin raskaaksi 3 kk sen jälkeen kun lopetin pillerit, kuopuksesta tulin raskaaksi samassa kuussa kun lopetin pillerit.
 
kolme ensimmäistä on tekemällä tehty, lääkitystä tarvittiin avuksi. Neljäs tuli ns. puolivahingossa. Ei yritetty lasta muttei ehkäisyäkään käytetty. n. kaksivuotta siihen meni että raskaaksi tuli.
Nyt pikkuinen ihanuus tuhisee tässä vieressä.

En osaa sanoa kumpi on helpompi tapa.
 
13 vuotta meni, meille oli sanottu että emme saa lapsia. Tämä nyt 11v jääräpää halusi kuitenkin tähän maailmaan ja syntyi vielä reilun kilon painoisena keskosena ja kiirus on ollut aina ja kaikkialle ja utelias kuin mikä:)
 
esikoinen tekemällä tehty ( 3 vuotta oli yritystä ) clomifenin avulla,ilman tikutteluja ja kuopus tulee jos on tullakseen,ei ollut stressiä ja se oli varmasti yksi syy miksi tärppäsi näinkin "vanhana" suhteessa esikoisen saamiseen :)
 
Ehkäisy jätettiin pois ja ajateltiin et tulkoon jos on tullakseen, ei ollut mitään havaintoa milloin oli ovulaatio vaan harrastettiin petipuuhia ihan niinkuin ennekin. Kolmen kuukauden päästä aloin miettimään, että hetkonen milloinkohan mulla on oikein viimeks menkat ollu, ja plussaahan se raskaustesti sitten näytti.Siinä vaiheessa viikkoja oli 6+jotain.
 
Eka raskaus sai alkunsa toisesta kierrosta, en kytännyt ovista tms.
Toinen ekasta kierrosta, en taaskaan kytännyt mitään kalenterin kanssa.
Kolmas sai alkunsa tokasta kierrosta, seurasin kyllä tikuilla milloin on ovis. Meni kesken...
Neljättä kyttäsin myös tikkujen kanssa, aika pian keskenmenon jälkeen tulin raskaaksi ja tämäkin meni kesken.
Viides raskaus sai taas alkunsa nopeasti, en kytännyt tikuilla ja alkuun pelkäsin vain että kesken menee. Kävikin pahemmin, vauva kuoli heti synnytyksen jälkeen...
Kuudes raskaus sai alkunsa pari kuukautta synnytyksen jälkeen, en seurannut tikkujen kanssa oviksia.
Seitsemäs raskaus sai alkunsa, vaikka käytin pillereitä.
 
Ei tikkuja, mut suurin piirtein tiesin oviksen ja siihen tähtäsin. Ehkäsyn jälkeen tokasta kierrosta tarttui uusi alku matkaan. Niin ja ikä kummallakin kerralla yli 30 :)
 
Yrittämällä ollaan yritetty ja tärpit käyneet sen jälkeen kun varsinainen "yrittäminen" on lopetettu. Mulla henk.koht. tikut yms. muut sai aikaan liikaa stressiä enkä edes bongannut ovista puoleen vuoteen. Kolmas tärppi tuli maaliskuussa kun oltiin jo hautaamassa haaveita.
 
Tehty, kirjaimellisesti. Ovistikkuja ei kyllä siinä vaiheessa enää jaksettu kun yritystä oli takana, mutta kyllä sitä lasta tehtiin ilman fiiliksiäkin, siksi TEHTY. :D
 
Viimeksi muokattu:
1. Tietämättä mitään oviksista ja tärppipäivistä yk1 joten puolivahinko kai sitten
2. Puolivahinko yk1
3. Tekemällä tehty yk9 eikä tulosta puolivahinko ja yk1 (menetettiin pikkukakkonen heti syntymän jälkeen ja tätä kolmatta sitten yritettiin tosissaan saada alulle kunnes heitettiin hanskat tiskiin ja heti tärppäs)
4. Iloinen yllätys yritys piti alottaa vasta seuraavasta kierrosta.

Meillä ainakin kunnon yritys ei oo siis tulosta tuonut.
 
Esikoinen oli totaalinen vahinko. Kun pikkusisaruksen hankkimisesta alettiin puhua, niin olinkin jo raskaana. Ja ekassa ultrassa selvisi että kaksoset siellä köllötteli :D
Nyt ei kyllä ehkäsystä lipsuta, tähän hullunmyllyyn en halua yhtään vauvaa pariin vuoteen.. ;)
Mutta on nuo kaikki haluttuja ja ihania!!!
 
Eka kesken mennyt raskaus oli ns. puolivahinkokeissi. Sen jälkeen lukemattomia tikutettuja oviksia joista kaksi lasta ja neljä keskenmenoa. Sitten luovutin keskenmenoihin turhautuneena ja kolmas lapsi tuli ns. itsestään. Tämä neljäs varmaan menee myös puolivahinkoluokkaan, tietoisella riskillä yksi kierto lähinnä rytmimenetelmällä ilman hormoniehkäisyä, kun oli tarkoitus laittaa Mirena :)
 
Viimeksi muokattu:
Viisi kiertoa TEHTIIN. Aloitettiin sillä ajatuksella että tulkoon, parin kk jälkeen hermostuin kun ei kuulu, ja kolme kiertoa ovisteltiin ja hermottiin lisää ja TEHTIIN. Sit tärppäs, kesälomalla - eli olisko jotain rentoutumistakin ehkä osaltaan :)
 

Yhteistyössä