Onko kenellekkään toiselle käynyt näin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kunhan harmittaa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kunhan harmittaa

Vieras
Etsittiin monta vuotta meille sopivaa taloa ja muutama vuosi sitten sellainen löydettiin.
Mielestämme tämä oli ok hintainen, hyvä sijainti ja ennen kaikkea meille sopiva.
Tähän aikaan tältä paikalta irtosi huonosti asuntoja myyntiin ja siksi iskettiin sitten tähän kiinni vaikka puutteita olikin.
No puoli vuotta meidän talon oston jälkeen naapurustosta on alkanut mennä myyntiin samalla hinnalla kuin mitä omamme ostimme niin huomattavasti parempikuntoisia taloja kuin mitä omamme on. Näihin toisiin tehty perusteelliset remontit mitkä meillä vasta edessä nyt itse tekemänä.
harmittaa ihan kamalasti, että jos oltaisiin odoteltu vielä niin oltaisiin saatu samalla rahalla paljon parempi ja toimivampi asunto. Nyt joudutaan omalla rahalla tekemään kaikki rempat mitä toiset saavat samalla rahalla valmiina. Ja meidän asunto tuntuu koko ajan vaan huonommalta ja toimimattomammalta kun nyt vertaillut toisten asuntoilmoituksiin.
Nalkissa ollaan, kukaan maksa tästä enää sitä mitä itse maksettiin kun naapurit myy samaan rahaan täysin rempattuja saman ikäisiä taloja.
 
Vähän samaan tapaan kävi meillekin. Mutta asuntomarkkinoillakin on vaikea olla ennustaja ja osua aina oikeaan.
Turha kai sitä on harmitella. Olitte kuitenkin valmistautuneet siihen, että tuo on teidän talonne puutteineen päivineen ja että edessä on pakollisia remontteja kuluineen? Neuvoisin unohtamaan sen mitä ympärillä tapahtuu ja jatkamaan sen vanhan suunnitelman mukaan. Älä edes käy asuntojen myyntisivuilla katselemassa minkälaisia koteja muut myy. Myyköön mitä myyvät teillä on jo koti. Vertailu ei nyt kannata.
 
Jo vuosia on tiedetty että olemme asuntojen hintakuplassa. Hintojen lasku alkoi viime vuonna ja todennäköisesti hiinnat laskevat vielä noin 30% parin seuraavan vuoden aikana, tai enemmänkin jos syttyy sotia tms..
 

Yhteistyössä