Meillä on kaukaasianpaimenkoira 8v. Alkoi tänä keväänä saamaan kohtauksia. Ilmeisesti liittyy hormoonikiertoon jotenkin, nartusta siis kyse. On nyt saanut puolen vuoden aikana noin 5 kohtausta. Ja nämä on tulleet juoksujen ja rankan valeraskauden aikaan. Hoitona on diapamia suppona peräsuoleen, kun kohtaus tulee.
Koira menee nyt kohdunpoistoon elokuussa, jos sillä elämä helpottuisi. Kyse on isosta koirasta, joten ikääkin alkaa olla.
Kohtaukset ovat ensimmäistä lukuunottamatta olleet suht lyhyitä, kesto noin 0,5-1min. Kouristelua, vaahtoa suusta hampaat irvessä, sitä ennen kaatuu kyljelleen. Kohtauksen jälkeen on hetken muissa maailmoissa ja kun tulee tajuihinsa, niin käy kaikki paikat läpi, ihan kuin etsisi jotain. Ja nälkä on kova kohtauksen jälkeen. Ensimmäinen kohtaus kesti hieman pidempään ja oli agressiivisen oloinen kohtauksen jälkeen. (Ei sietänyt muita lemmikkejä lähelleen)