Onko kellään ollut Molo Kidsin talvihaalaria ? Käyttökokemuksia kaipailen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "utelias"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
U

"utelias"

Vieras
Meillä ei ole ollut, mutta nyt olis mahdollisuus ostaa joten kaipaisin käyttökokemuksia. Kestääkö hyvin kulutusta ? Vai onko joku muu merkki ylitse muiden ?
 
Meidän lapsille Molo kidsin haalarit on täydellisiä malliltaan, niissä on lyhyempi selkäosa kuin suurimmassa osassa muita merkkejä, ja pitkät lahkeet. Lisäksi puku on kapeahko eikä mikään säkki, ja istuu tosi kivasti. Käyttöikä on myöskin pitkä, koska voi ottaa käyttöön jo melko reiluna ilman että on tajuton säkki ja liian iso.

Kangas on mattapintainen ja kestävä. Yhden Polariksen olen kahden lapsen jälijiltä myynyt erittäin hyväkuntoisena eteenpäin, ja ostaja oli todella tyytyväinen. Heijastimet on aivan loistavat ja niitä on paljon. Ne onkin ainut kohta missä se kuluminen näkyy, mutta eipä se pahasti silmään pistä. Eli omilla kokemuksilla en voi muuta kuin suositella, meillä on 3 Molon haalaria ollut käytössä ja ensi talveksikin on ylksi uusi odottamassa.
 
Samat sanat kuin edellinen. Meillä on nyt ekaa kertaa Molo, ennen ollut ticket. Malliltaan on paljon parempi, koska lyhyempi selkä ja ennen kaikkea jalkaosa tarpeeksi pitkä. Kestävyyteen en ota kantaa, kun ollut käytössä vasta tämän talven 3 vuotiaalla, mutta ei käytön jälokiä vielä. Kuitenkin ollut se ensisijainen vaate ja päällä joka päivä. Heijastimista olen kuullut, että ne kuluu, mutta ei haittaa, pääasiassa, että niitä on tarpeeksi (toisin kuin ticketissä).
 
Huippuhaalari, mutta negatiivistakin löytyy: lumilukot lahkeissa ovat raivostuttavat ja kaulus nousee todella ylös, jos vetoketjun vetää ylös asti. Hupustakaan en tykännyt, liian väljä, ei toimi toppahatun asemesta käytettynä.
 
Meillä oli esikoisella viime vuonna Pyxis, nyt pienemmällä Pyxis ja isommalla Polaris ja on kyllä aivan huippulaatuisia haalareita!

Isomman Polaris Rainbow haalarissa ei ole mitään, ei siis minkäänlaista jälkeä vaikka se on ollut päiväkotikäytössä siitä asti kun ensilumi Helsinkiin satoi.Ja siis käytössä jokanurkassa remuavalla 3,5-vuotiaalla.

Malli aivan mahtava, suht kapea joten sietää vähän kasvuvaraa alkutalvesta.
Suosittelen TÄYSILLÄ!!
 
[QUOTE="miima";25520012]Meidän lapsille Molo kidsin haalarit on täydellisiä malliltaan, niissä on lyhyempi selkäosa kuin suurimmassa osassa muita merkkejä, ja pitkät lahkeet. Lisäksi puku on kapeahko eikä mikään säkki, ja istuu tosi kivasti. Käyttöikä on myöskin pitkä, koska voi ottaa käyttöön jo melko reiluna ilman että on tajuton säkki ja liian iso.

Kangas on mattapintainen ja kestävä. Yhden Polariksen olen kahden lapsen jälijiltä myynyt erittäin hyväkuntoisena eteenpäin, ja ostaja oli todella tyytyväinen. Heijastimet on aivan loistavat ja niitä on paljon. Ne onkin ainut kohta missä se kuluminen näkyy, mutta eipä se pahasti silmään pistä. Eli omilla kokemuksilla en voi muuta kuin suositella, meillä on 3 Molon haalaria ollut käytössä ja ensi talveksikin on ylksi uusi odottamassa.[/QUOTE]

peesaan täysin. Ihan hirveesti tullut kehuja tutuilta ja tuntemattomilta, kun niin kivan näköiset haalarit! Heijastimet on ihan loistavat (kirjaimellisesti). Sama täällä pitkät lahkeet meidän lasten pitkille jaloille. Kiva, kun pojillekin muita kuin tylsiä tummansinisiä vaihtoehtoja!
 
Huippuhaalari, mutta negatiivistakin löytyy: lumilukot lahkeissa ovat raivostuttavat ja kaulus nousee todella ylös, jos vetoketjun vetää ylös asti. Hupustakaan en tykännyt, liian väljä, ei toimi toppahatun asemesta käytettynä.

Pikkuvinkki, jos lumilukot ärsyttää niin ne saa helposti pois eli käännä puku nurinpäin ja leikkaa saksilla lumilukon ihan reunasta (LUMILUKON PUOLELTA, EI PUVUN). Mutta näin voi kyllä jälleenmyynti arvo laskea!

Tota hupun käyttämistä hatun asemasta mä en oo koskaan ymmärtänyt :D Musta se on sellanen extreme juttu jos on ihan sikakylmä tai tuisku niin voi vetää pipon päälle :D
 
Meillä menee miehellä hermot polariksen lukilukkoihin, mutta en kyllä leikkaa niitä pois. Lisäksi ne polvissa olevat fleecekohdat jarruttaa mukavasti pukiessa, lahkeiden pukeminen on siis välillä vähän hankalaa.

Malli on ainakin meidän pitkäselkäiselle tytölle loistava, toisin kuin Ticketin haalarit, joissa hihat ja lahkeet on jättipitkät kun keskiosa on sopiva. Toivon vaan etteivät muuta mallia, keväthaalareissa näyttää kuvien perusteella selkäosa lyhyemmältä kuin aiemmin.

Kapeaa mallia, meidän rotevahkolla (mutta hoikalla) tytöllä meinaa ottaa hartioista kiinni pukiessa etenkin kun on välihaalarikin päällä, mutta kun saa päälle on hyvä.

Kestää tosi hyvin, mutta lämpimyydestä en ole täysin vakuuttunut. Meillä ainakin tuntuu olevan 2v tytöllä aina kylmä. Ticketit vaikuttaa lämpimämmiltä.
 
meillä on suprafill ja eräs toinen haalari ja lapsikin haluaa aina suprafillin.

Meillä on ollut reimatec,oli ihan susi ja jouduttiin käyttää kurahousui,myös pakkassäällä,jos oltiin kauan ulkona. on ollut kaikennäköissiä haalareita,mutta suprafillit aion jatkossa ostaa, pysyvät lapse ttakuuvarmasti kuivana eikä kurahousuja tartte ikinä pukee, ja voi laskea pyllymäkeäkin.

Yksiki suprafill oli käytössä useammalla lapsella eli siis 3talvea, eikä ollut mennyt yhtään miksikään haalarinpinta moisesta käytöstä. remun kun ostimme niin johan oli kulumaa jo ennenku talvi oli kunnolla alkanut,kiva maksaa moisesta 115e
 

Yhteistyössä