Onko jenkkeissä yleisempää asua ok-taloissa kuin krs.taloissa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Ònkohan siellä jenkeissä tontien hinnat ja asuntojen rakennus kustannukset edullisempia kuin esim. täällä suomessa? Sellaisen johtopäätöksen olen saanut kun katselee noita jenkkisarjoja ja muutakin esim.uutiskuvia jne.
Krs.taloissa asuu käsittääkseni lähinnä todella köyhät ihmiset mutta vähänkin varakkaampi niin asuvat sitten ok-taloissa. Rivareita siellä ilmeisesti ei tunneta?
 
niin, riippuu ihan missä. Suurkaupungeissa asutaan kerrostaloissa aika paljon, myös ne toodella rikkaat. Pienemmissä paikoissa sitten enemmän omakotitaloissa. Vähän niinkuin suomessakin siis:)
 
Kaupunkirakenne on täysin erilainen kun meillä Suomessa tai edes euroopassa. New Yorkissa tai Chicagossa valtaosa ihmisista asuu kerrostaloissa mutta esim. jättikokoisessa Houstonissa kaikki ei-köyhät asuvat ok-taloissa.
 
Onhan siellä paljon myös sellasia luhtitalotyyppisiä kerrostaloja, esim. 2-3-kerroksisia, joissa kaikilla on oma ovi ulos. Huomasin vaan joskus kun selaisin asuntoilmoituksia länsirannikolta.

Mutta totta kai sarjoissa kaikki asuu aina omakotitaloissa, mielellään vielä hienoissa ;) Se vaan ei aina vastaa oikeaa elämää.. Mutta asuikos ne Melrose Placessa just tollasessa luhtitalotyylisessä? Jotenkin jääny mieleen.
 
-
Jos amerikkalaisiin TV-sarjoihin on yhtään uskomista, on vähän molempia. Esim. Frendeissä asutaan kerrostalossa, kun taas Täydellisissä Naisissa asutaan lähiössä. TV sivistää ;).
Ja vielä kielioppikorjaus:
JENKEISSÄ , ei jenkkeissä.
TONTTIEN , ei tontien.
 

Yhteistyössä