Omaan huoneeseen nukkumaan?

06.03.2009
67
0
6
Poika nyt 1v10kk ja muutettiin pari viikkoa sitten uuteen kotiin. Tarkoitus oli siirtää hänet nukkumaan omaan huoneeseen (pinnasänkyyn). Tähän asti nukkunut pinniksessä meidän makuuhuoneessa. Ennenkin heräillyt vielä öisin ja otettu väliin nukkumaan, jos ei ole rauhoittunut.
Tiesin kyllä sen, ettei ne yöheräilyt lopu omassakaan huoneessa, mutta kokeilla ajattelin.

No, eka yö meni ok, nukahti hyvin sadun jälkeen, heräsi yöllä ja huomasi että on yksin. Otin viereen. Sen jälkeen nukahtaminen omaan huoneeseen ei ole oikein onnistunut. Selvästi siis pelkää nukkua siellä yksin, mitä en kylläkään ihmettele, onhan hän aina nukkunut lähellä meitä ja nyt on vielä asuntokin uusi, vaikka hänkin rakennusaikana paljon aikaansa siellä vietti.

Muutamana iltana vielä yritin saada hänet nukahtamaan omaan huoneeseen ja siinä onnistuikin, mutta yöllä sitten heräsi itkemään ja otin taas viereen.
Nyt on sitten kohta viikon nukutettu suoraan meidän sänkyyn, jossa sitten nukkuu aamuun asti heräämättä.

Olisi kiva kuulla teiltä vinkkejä siihen, miten saisi hänet "pehmeästi" siirrettyä sinne omaan huoneeseen. Pelkään että aiheutan jotain traumoja, kun en oikein tiedä miten olisi paras toimia tässä tilanteessa.
Kuukauden päästä hän aloittaa myös päiväkodissa, joten muutoksia on taas lisää luvassa.

Suuret kiitokset avusta! :flower:
 
Meillä omassa huoneessa nukkuminen rauhassa vaatii yövalon/hämärävalon. Muutaman kerran kun lamppu on mennyt illalla rikki niin yöllä on herätty itkuisana. Muuten omassa huoneessa nukkuminen ei ole (ihme kyllä) tuottanutvaikeuksia. Muutti omaan huoneeseen 1v3kk ikäisenä ja nyt on 2v.
 
Neuvoja en osaa antaa, mutta voihan poika nukkua vallan hyvin teidän kanssa, jos sopii ja haluatte. Meillä koko poppoo samassa huoneessa eli vanhemmat ja tytöt 1v6kk ja 3v5kk. Käytätännössä samassa sängyssäkin. Vauvakin tulee sitten vielä tähän päälle jahka syntyy n. 7kk päästä. Mies aina välillä kysyy esikoiselta joko hän muuttaa omaan huoneeseen, mutta vastaus on edelleen tiukka ei. Me lähdetään siitä, että kun lapsi itse haluaa hän on valmis silloin.
 

Yhteistyössä