Ollaanko muilla jatkuvasti kipeinä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "äiskäää"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

"äiskäää"

Vieras
Meidän 3,5v. tyttö aloitti hoidon tänä vuonna ja on nyt ollut jatkuvasti kipeänä. Lähinnä nuhassa ja kuumessa (josta usein kehkeytynyt korvatulehdus).

Tyttö on ollut terve kuin pukki aikaisemmin ja nyt välittömästi hoidon jälkeen on alkanut tämä tautikierre. Viimeisin korvatulehdus oli siis 3 vkoa sitten ja nyt taas nuhainen ja yskii öisin.

Mietin vain, että kuinka paljon muilla sairastetaan ja onko edes "normaalia" olla esim. kuukauden välein räkätaudissa? Vai pitäisikö jo huolestua ja pistää johonkin tutkimuksiin? Mahataudeilta yms. ollaan nimittäin säästytty.

Korvatulehduksia on ollut nyt 3 ja lääkärissä sanottiin, että pikkuhiljaa täytyy miettiä jo lähetettä korvalääkärille.

Kotona ja varmasti hoidossakin pestään käsiä ja pidän tytön kotona heti jos on nuhainen, asialle on tietysti vaikea tehdä mitään ja nyt syksyllä ne pöpöt vasta liikkuvatkin...olen vain jotenkin niin huolissani kun lapsi on ennen ollut niin terve.

Mutta eiköhän se vastustuskyky siitä pikkuhiljaa parane.
 
Meillä oli tuollaista kaksi ensimmäistä vuotta hoidossa! Tosi rankkaahan tuo on ja meillä jo selviteltiin sisäilmamittauksia ja kaikkea mahdollista. Toisen korvat putkitettiin kahdesti (ekat irtosi melkein heti ja kierre alkoi alusta), kitarisat leikattiin yms... Usein sanotaan, että ensimmäinen vuosi on pahin. Meillä vaan kesti ja kesti. Toivottavasti pääsette vähemmällä! Uskoisin kuitenkin, että ihan normaalia tuo on ja tosiaan kasvattaa nyt sitä vastustuskykyä. Mä en olisi vuosi sitten uskonut, että nyt en edes muista koska meillä oltaisiin oltu edes pienessä kuumeessa! Täälläkin on vaikka mitä tauteja jyllännyt ja meille ei ole tullut niistä mitään! :D Voimia!
 
Meillä ei lapsi ole vielä tarhassa ja on silti ollut nyt kokoajan flunssassa, edellinen kun paranee niin muutaman viikon päästä uusi flunssa. Niitä on nyt niin paljon liikkeellä, tuttavien perheissäkin ollut nyt useampia flunssia putkeen.
 
Meillä on poika aloittanut kuukausi sitten hoidon pk:ssa. Ikää on melkein 4 v. Meillä juodaan vähintään yksi lasi päivässä AB piimää tai gefilus piimää. Poika on juonut piimää siitä asti kun aloitettiin maitotuotteet.
Nyt jännityksellä odotan millainen tauti kierre alkaa. Tähän asti on selvitty pelkillä räkätaudeilla.
 

Similar threads

Yhteistyössä