Olisin halunnut kommentoida tohon "puuroa 1,5 h"..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja myyrä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

myyrä

Vieras
.. meillä 1,5 v. joka syönyt koko ikänsä huonosti. Allergioita on, minkä vuoksi oltava eiryisen tarkka ettei lapsen kielteinen kuva ruuasta (aiheuttaa ikävää oloa) vahvistu. Olemme ravanneet lääkärillä ja ravitsemusterapeutilla, josta olemme saaneet seuraavanlaisia ohjeita ruokailuun (tarkennus vielä että ruokavaliossa vain viisi ruoka-ainetta eli kyllästymisen vaara ilmeinen): lapselle tarjotaan ruoka säännöllisesti, kaikkea täytyy maistaa mutta syödä ei tarvitse. Max. kaksi ruokalajia/ruoka eli aamulla meillä on puuro tai hedelmäsose ja kinkkua tai muuta sormiruokaa (=kaksi ruokalajia), lounaalla kasvis-lihasose, välipalalla hedelmää, päivällisellä kasvis-liha+hedelmä ja iltapalalla kasvis-hedelmä (joskus lihaa). Lisäksi ruuan jälkeen saa maitoa.

Lapsi siis tietää että ruuan jälkeen on joskus jälkiruokaa ja laitan sen itseasiassa pöytään ruuan kanssa samaan aikaan. Mitään pakkoa ei ole kummankaan ruuan suhteen mutta yleensä syö liharuokaa jonkin verran ennen jälkkäriä tai sitten jättää jälkkärin väliin jos se ei ole mieluinen. Tosin meillä poika syö mielellään kunnon ruokaa.. siis jos nyt jotain syö. Aamuisin syö todella vähän eli meillä ulkoillaan ilman aamupalaa ihan tyytyväisenä. Meillä menee 2-3 ruokaa/pv eli joku/joitakin jää aina väliin. Kasvaa siitä huolimatta hyvin vaikka hoikka onkin.

Siis ruokaa ei saa käyttää lahjomavälineenä tai palkintona tai kiristykseen. Eli sitä ulkoilua ei saa sekoittaa ruokailuun. Ruokailu on ruokailua EIKÄ MITÄÄN MUUTA.
 
niin no, kyllähän sen jokainen järkevä vanhempi tajuaa, ettei aamupalan satunnainen poisjääminen haittaa, (siis mitenkään ravitsemuksellisesti tms) mutta tuossakin ketjussa kävi ilmi, että pointti olikin vallankäyttö. äiti ei kestänyt sitä, ettei hallitse tilannetta.
 
Meillä ei pikkumiehellä mitään allergioita tms. mutta välillä ruoka maistuu pareemin välillä huonommin. Enhän itsekään joka päivä syö samaa määrää, joskus on enemmän nälkä joskus vähemmän. Ja kyllä meillä tuo poika kasvaa kohisten vaikka välillä onkin "diettipäiviä".
 

Yhteistyössä