Jestas, missä neuvolassa tuollaista mummonaikaista "tietoa" viljellään?
Imetys EI aiheuta keskenmenoja. Imetys on turvallista läpi raskauden, mikäli äiti on terve ja raskaus etenee normaalisti. Mikäli äidillä on esim. voimakkaan pahoinvoinnin takia aliravitsemuksen uhka, imetyksen vaikutus tilanteeseen pitää huomioida. Ja mikäli imetys provosoi kipeitä ja/tai säännöllisiä supistuksia raskauden puolen välin jälkeen tai muuten on ennenaikaisen synnytyksen uhka, imetys kannattaa lopettaa. Ennen raskauden puolta väliä (lähteestä riippuen rv 17-24) imetys ei vaikuta supistuksiin.
Samoin seksi sopisi lopettaa jos se supistaa tai on ennenaikaisen synnytyksen uhka. Mutta eihän kukaan käske lopettaa seksiä heti plussatestiin siltä varalta että on mahdollista, että se joskus puolen vuoden päästä ehkä supistaa
Ja jos itse haluaa tarkistaa faktat niin esim. Duodecimin Onnistunut imetys -kirja sopii siihen tarkoitukseen. Myös Imetysohjaus -kirjassa oli muistaakseni lyhyesti aiheesta. Molemmat kirjat terveydenhuollon ammattilaisille(kin) suunnattuja.