nutrilet

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja uusi vauva
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
U

uusi vauva

Vieras
Voiko nutrilet patukoita käyttää raskauden aikana? Paketissa muistaakseni lukee että ei ole tarkoitettu käytettäväksi raskauden aikana. Mutta voiko siitä olla haittaa, jos tasapainottelee ja käyttää joskus patukoita?
 
En oo raskausaikana käyttänyt mutta voisin kuvitella käyttäväni vaik ateriaksi kotona/reissussa. Mutta vain kerran päivässä, muuten sit tavisruokaa. Näin siis aattelisin omalle kohdalle. Eiköhän se "kielto" meinaa sitä ettei saa sitä kuuria pitää et syö vaan niitä kun sillon saa niin vähän energiaa.
 
Jos paketissa kerran lukee, että ei ole tarkoitetu käytettäväksi raskauden aikana, kannattaa noudattaa sitä ohjetta. Minusta syömisten kanssa ei muutenkaan kannata minkään patukoiden kanssa tasapainotella. Kannattaa syödä säännöllisesti ja monipuolisesti aivan tavallista ruokaa. :)
 
En tiedä mutta itse en käyttäisi. Eihän niitä suositella lapsillekkaan joten varmaan jotain haittaa saattaa sikiölle olla. Niihin on kuitenkin lisätty niin paljon kaikkia aineita, että voi olla nekin haitallisia jos liikaa saa
 
Alkuperäinen kirjoittaja uusi vauva:
Noin mä sen kanssa ajattelin. Eli siinä ei pitäis olla mitään haitallisia aineita???


Lueskelin tosta omasta paketista. Ei noissa aineissa musta mitään ole semmosta ja luki nimenomaan että "Ei ole tarkoitettu AINOAKSI ravintolähteeksi mm. raskaanaoleville tai imettäville".
 
Nutrilett®-valmisteita ei ole tarkoitettu kasvuiässä oleville lapsille ja nuorille ainoana ravinnonlähteenä, raskaana oleville tai imettäville, eikä syömishäiriöistä kärsiville.

http://www.nutrilett.fi/?page_id=3

niihin näyttää olevan lisätty aika lailla esim. vitamiineja, rautaa ym. Joten niiden kokonaissaantia on aika vaikea arvioida, jos syö noita tavallisen ruuan lisäksi.
 

Yhteistyössä