Neuvokaas miten saada "tieteellisestä" tekstistä sujuvaa!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Mun suurin ongelma on lukihäiriön ohella se, että en saa tekstistä muodostettua sujuvaa kokonaisuutta. Osaisitteko neuvoa miten ja kuinka tekstiä kannattaisi lähestyä. Ja miten te itse muokkaatte tekstiä lopulliseen muotoonsa?

Jotkuthan osaa kirjoittaa heti oikein hyvää tekstiä *kade*. Itse joudun kirjoittamaan tekstin useita kertoja uudestaan, että se olisi edes siedettävää. Huoh. Olisin kyllä niin onnellinen jos saisin jotain vinkkejä. Haluaisin niin paljon saada aikaan hyvän kokonaisuuden.
 
Puhu koko homma läpi, joko ääneen tai mielessäsi. Ja mieti, miten haluaisit sinulle kerrottavan ko. asiasta. Ja muokkaa vaikka sata kertaa, kunhan olet tyytyväinen lopputulokseen. Liian pitkiä lauseita ja hankalia sanoja kannattaa mahdollisuuksien mukaan vältellä.

Lycka till! :)
 
Puhu koko homma läpi, joko ääneen tai mielessäsi. Ja mieti, miten haluaisit sinulle kerrottavan ko. asiasta. Ja muokkaa vaikka sata kertaa, kunhan olet tyytyväinen lopputulokseen. Liian pitkiä lauseita ja hankalia sanoja kannattaa mahdollisuuksien mukaan vältellä.

Lycka till! :)

Kiitos! täytyy kyllä testata tuota ääneenlukemista. Ja tosiaan liian pitkät lauseet tekee tekstistä kyllä raskasta. Olen huomannut omaavani jonkinlaisen pilkkusyndroomaan. Mitä enemmän pilkkuja sen parempi :D Vaikka joka sanan perään jos ei muuten tule tarpeeksi.
 
Kirjoita ensin ihan yksinkertasisialauseita, joissa ei ole yhtään sivulausetta. Sitten vaan yhdistelet niitä soipivilla sanoilla. Älä missään tapauksessaa tee mitään monimutkaisia syy-seuraussuhdekiemuraisia moniosaisia lauseita, jos olet "heikko" kirjoittaja.
 
[QUOTE="ammattilainen";23716522]Kirjoita ensin ihan yksinkertasisialauseita, joissa ei ole yhtään sivulausetta. Sitten vaan yhdistelet niitä soipivilla sanoilla. Älä missään tapauksessaa tee mitään monimutkaisia syy-seuraussuhdekiemuraisia moniosaisia lauseita, jos olet "heikko" kirjoittaja.[/QUOTE]

Toi kuulostaa kyllä hyvältä lähestymistavalta. Jos ensin yrittäisi saada aikaan selkeän tekstin ja vasta sitten keskittyisi tekstin "kaunistamiseen". Ja tosiaan kirjoittaminen ei ole oma vahvuuteni.
 
Kirjoittele ensin mitä mieleen tulee, sitten yhdistelet näitä kirjoituksia ja tarkennat asioita. Järjestystäkin on helppo muuttaa koneella tässä kohtaa. Harvoilla tulee suoraan täydellistä tekstiä, eiköhän me kaikki jouduta sitä fiksaamaan.
 
Jo saamiesi hyvien vinkkien lisäksi suosittelen, että lähestyt aihettasi rakennekaavion avulla. Idea on vähän sama kuin sisällysluettelossa l. jaat tekstin kuvaavien otsikoiden ja alaotsikoiden alle. Näin pystyt hahmotttamaan, miten teoreettiset osaset liittyvät toisiinsa ja kykenet varmistamaan, että työn logiikka rullaa. Kun olet sijoittanut kunkin katkelman sille kuuluvalle paikalle rungossa, lisäät vain metatekstin so. kirjoitat itsellesi ja lukijalle auki, miten työ etenee: miten ja miksi osaset liittyvät toisiinsa, mitä johtopäätöksiä teit ja mitä seuraavaksi käsittelet.
Huolellisesti suunniteltu on todellakin jo puoliksi tehty :)
Tsemppiä urakkaan!
 
[QUOTE="Kolmas korppi";23716608]Jo saamiesi hyvien vinkkien lisäksi suosittelen, että lähestyt aihettasi rakennekaavion avulla. Idea on vähän sama kuin sisällysluettelossa l. jaat tekstin kuvaavien otsikoiden ja alaotsikoiden alle. Näin pystyt hahmotttamaan, miten teoreettiset osaset liittyvät toisiinsa ja kykenet varmistamaan, että työn logiikka rullaa. Kun olet sijoittanut kunkin katkelman sille kuuluvalle paikalle rungossa, lisäät vain metatekstin so. kirjoitat itsellesi ja lukijalle auki, miten työ etenee: miten ja miksi osaset liittyvät toisiinsa, mitä johtopäätöksiä teit ja mitä seuraavaksi käsittelet.
Huolellisesti suunniteltu on todellakin jo puoliksi tehty :)
Tsemppiä urakkaan![/QUOTE]

Tuossa tarralaput ovat minusta mukavia... Eri väreillä voi itselleen havainnollistaa eri aiheita ja niitä on kiva ihan fyysisesti käännellä käsissään ja järjestää kokonaisuudeksi. Voihan sen toki koneellakin tehdä.
 
Noh, itse käytän seuraavanlaisia kikkoja.

Rich pictures: toisinaan vaikea nähdä metsää puilta. Teksti ei auta, en saa siitä tarpeeksi irti, etenkin mitä tulee alkutilanteeseen. PIIRRÄN sen alkutilanteen, se jäsentyy uudella tavalla mielessäni, kun näen lähtötason kuvina paperilla. Siitä on hyvä kirjoittaa vaikka johdantoon homman aloitustilanteesta jotain.

Kaaviot: Käytän paljon erilaisia kaavioita. Esim. moni oppikirjani marginaali on täynnä söherryksiä kuten vaikkapa x => y => f ja sitten siinä voi olla pari erilaista listaa, että mihin lopputulokseen f:stä voidaan päätyä tms. Tai sitten teen mind mappeja tms., joilla saan hieman kaavamaisemmin listattua asioita, joista aion tekstissä kertoa.

Joihinkin tehtäviin sopivat problem tree -kaltaiset kuviot. Puun juuret ovat jonkin ongelmatilanteen syyt ja latvustoon tulevat seuraukset ja itse ongelma kirjoitetaan puun varteen. Jos on itselle näin eriteltynä, että slummin terveystilanteen huono tola (pääongelma) johtuu huonosta hygieniasta, joka jakautuu pienempiin juurenhaaroihin kuten vessojen puute ja puhtaan veden puute, on se jo osittain valmiina se teksti itsellä. Voi vain kirjoittaa tekstiksi sen, minkä on aiemmin kaavioon piirtänyt.
 

Yhteistyössä