Neuvoja paskassa tilanteessa? Auttakaa!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja yh pulassa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Y

yh pulassa

Vieras
Hei.
Nyt on paha paikka.
Olen yh, tai lapset yhteishuollossa mutta isä osallistuu elatukseen vain pari kymppiä/kk/lapsi, maksaa tuon siis Kelaan josta saan itse minimi elatustukea. Teen kahta työtä ja työmatkoihin menee useita satoja kuussa. Olen ulosoton asiakas eli joka tilistä menee sinnekin.
Autopaikan maksuja ja jotain saunamaksuja oli jäänyt erääntymään, ja autopaikka irtisanottiin keväällä. Nyt siitä autopaikasta karhutaan järjettömiä summia korkoineen, lisäksi päättelen tuosta paperista että siinä karhutaan yhtä vuokraakin vaikka sen maksan joka kk, en tiedä milloin se olisi voinut jäädä maksamatta? No joka tap siis tuli käräjäoikeudesta kirje näistä kaikista maksuista plus vaikka mitä kuluja päälle, ja siinä myös haetaan mulle häätöä?

MISTÄ SAAN NYT APUA??? Voiko häädön perua jos vaikka saisin sosiaalisen luoton?? Pakkohan mun on jossain lasten kanssa asua? Asunto on entisiä ns. kunnan asuntoja, nykyään vuokrayhtiön eli kunnalla ei oo asuntoja.

Huomenna pakko soittaa joka paikkaan, mutta mitä ne psikat on. Auttaako sossu, kun kuitenkin työpaikka on, tai siis kaksikin, eli tuloja on, ne vaan menee kaikki ulosottoon, asumiseen ja työmatkoihin.

Nyt on hätä ja oikeat neuvot tarpeen, ethän lyö lyötyä.
 
Oudolle kuulostaa.. Kyllähän noita saatavia on varmaan karhuttu aiemminkin? Ja ainakin siinä pitäisi olla eriteltynä mitä karhutaan eli luet lapusta milloin vuokra jäänyt muka maksamatta ja tutkit tiliotteet. Tämän saat tehtyä jo tänään ja sitten huomenna soittelet vuokraisännälle/yhtiöön ja selvittelet lisää. Ne erääntyneet autopaikka- ja saunamaksut ovat luonnollisesti kasvaneet korkoa ja niihin on tullut lisäkuluja kun ne on olleet perinnässä. Oikeuskulut päälle. Jos perintä on oikein niin sitten vaan teet maksusuunnitelman ja soittelet sossuun että mitäs nyt tehdään.
 
Joku vuokra kuulema jäänyt jossain kohtaa välistä maksamatta, ja kun normaalisti maksan vuokran aina eräpäivään nähden myöhässä eli tilipäivänä, niin tästä ovat saaneet kaksi maksamatonta vuokraa eli syy irtisanomiseen. 2 vko aikaa maksaa nämä plus helmikuun vuokra, tai häätö etenee. Ei mahdollisuutta sopia maksuaikaa.

Jotain positiivista, kyselin ulosotosta tän hetken tilannetta niin muutama satanen enää jäljellä, eli kohta sentään alan saada palkkani täysmääräisenä.

Tämän kunnan sossussa ei ole sosiaalisia luottoja myönnetty kuulemma, mutta lupasivat nyt kuitenkin mietiskellä jotain ja palata asiaan. Toivottavasti vielä tänään...
 
Hyvä että maksat velkasi pois, siitä nostan sulle hattua :)

Mutta mikset ole heti sopinut uutta eräpäivää vuokralle, jos kuitenkin olet sen aina pystynyt maksamaan? Yleensä noissa saa joustoa kun hoitaa ajoissa. Eli siis eräpäiviä saa muutettua kyllä kun ilmoittaa ajoissa asiasta.
 

Yhteistyössä