Nännit

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Nina rv26+6
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

Nina rv26+6

Vieras
Mulla on tasaiset nännit, imettäminen oli vaikeaa esikoisen kanssa, joten käytin rintakumia. Nyt ajattelin käyttää Aventin Nipplettejä synnytykseen asti, jospa nännit tulisi vähän enempi ""ulos"" ja imettäminenkin helpompaa, en haluaisi taas käyttää rintakumia. Tänään laitoin nipletit, niin nänneistä tuli keltaista vuotoa, onko siitä nyt haittaa, koska sehän taitaa olla sitä ns. ""ensimaitoa"" varmaan tulee joka kerta nänneistä vähän maitoa, kun laittaa nippletit.

Tietääkö ketään onko haittaa ja onko kellään kokemusta nippleteistä, onko ne toiminut?
 
Avent Niplette

Tasaiset tai sisäänpäin kääntyneet nännit voivat aiheuttaa ongelmia imettämisessä. Ainutlaatuinen, Iso-Britannian johtavan plastiikkakirurgin kehittämä Avent Niplette tarjoaa asiaan pysyvän avun. Rintaliivien alla käytettävä Niplette imee nännin hellästi muoviseen sormustinmen kaltaiseen kuppiin. Nänni pysyy ylhäällä jo muutaman viikon jatkuvan käytön jälkeen. Paras teho saatuvetaan, jos Nipletteä käytetään jo ennen raskautta. Jos nännit eivät ole liian arat, voidaan Nipletteä käyttää myös raskauden ensimmäisen kuuden kuukauden ajan. Tämä korjaa nännin pysyvästi.

Nipletteä voidaan käyttää myös ensimmäisinä synnytyksen jälkeisinä päivinä ennen imetystä muutaman minuutin ajan. Näin nänni tulee ulos ja vauva pystyy imemään sitä helpommin. Jo 100.000 naista on löytänyt avun Avent Niplettestä.

47 €

http://www.bebes.fi


 
Niin, noita ei kyllä tietääkseni saisi käyttää raskauden loppuvaiheessa, ainoastaan 6 ekan kuukauden aikana tai sitten heti synnytyksen jälkeen muutaman päivän ajan. Imeminen (tai Nipleten imu) kun saattaa aiheuttaa oksitosiinin eritystä ja supistuksia tai jopa käynnistää synnytyksen sitten loppusuoralla. Eikä niitä ole tarkoitus kuukausia käyttääkään.
 

Yhteistyössä