Moi!
Siellä on nykyään sellainen "liikuntalaskuri", joka laskee liikunnasta kertyneet pisteet. Siinä otetaan huomioon paino, aika ja liikunnan teho (esim.kohtalainen, reipas, rasittava). Kevyttä liikuntaa on esim. rauhallinen pyöräily, kävely ja venyttely. Kohtuullista on esim. tanssiminen, reipas kävely ja uinti. Rasittavaa taas aerobic, hölkkä ja naruhyppely.
Esim. mulle (painan 64,8 kg..kävin just tänään vaa´alla) tunnin reipas kävelylenkki tuottaa 3 pistettä. (Sama pistemäärä tulee painon ollessa 60-82 kg, siitä ylöspäin 4) Vaihtoehtoisesti taas tunnin hikijumppa tuo 7 pistettä, ja ½tuntia jumppaa/vesijumppaa 4 pistettä.
Liikuntapisteistä saa ruokaan tai juomaan käyttää viikossa max. 12 pistettä.
Toivottavasti tästä nyt on edes jotain hyötyä. Vanhoissa oppaissa olis ollut lajikohtaisia pistemääriä, mut sitä mulla ei enää ole.
Tsemppiä! :hug: