Mites tää nyt menee? (KELA)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja tuutis
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

tuutis

Vieras
Eli äitiysloman jälkeen kävin kesäkuun töissä, ja laitoin KELAan hakemuksen hoitovapaasta (mikähän se raha nyt on, hoitoraha? vanhempainraha? tms) 2.7 alkaen. Luin KELAn sivuilta, että summa 327 euroa maksetaan kuun viimeisenä arkipäivänä (joka tässä tapauksessa on ti 31.7).
Onko siis niin, että saan sen rahan heinäkuun ajalta heinäkuun lopussa (takautuvasti) ja elokuun rahan heinäkuun lopussa?

Kun jos ajatellaan, että en olisi ollut kesäkuuta töissä, vaan aloittanut suoraan hoitovapaan:
Toukokuussa viimeinen äitiysraha tuli toukokuun ensimmäisinä päivinä. Silloinhan kesäkuun "hoitoraha" (327 euroa) olisi tullut toukokuun lopussa -> heinäkuun "hoitoraha" kesäkuun lopussa -> elokuun "hoitoraha" heinäkuun lopussa -> jne.
Vai olisiko se mennyt näin:
Toukokuussa viimeinen äitiysraha tuli toukokuun ensimmäisinä päivinä -> kesäkuun "hoitoraha" kesäkuun lopussa -> heinäkuun "hoitoraha" heinäkuun lopussa -> jne. Silloinhan pitäisi kituuttaa kokonainen kesäkuu ilman mitään tukia KELAsta?
 
Niin , jos olet kesäkuun töissä niin silloin et saa tukia joten siinä tulee juuri kuvailemasi katkos. Eli saat heinäkuun lopussa heinäkuun tuen. Elokuun lopussa elokuun tuen. Et samassa kuukaudessa tukea 2 x vaikka olisikin eri kuukausilta.
 
Äitiyspäivärahat maksetaan jokaisen oman aikataulun mukaan, niille ei ole mitään yhteistä maksupäivää. Jos sun äitiysloma on loppunut toukokuun alussa, olet saanut viimeisen maksuerän silloin.

Oliko lapsesi kotihoidossa myös tuon kesäkuun kun itse olit töissä, ilman kunnallista hoitopaikkaa? Silloin voit hakea sitä kotihoidontukea myös kesäkuulta, takautuvasti. Mutta muuten kotihoidontuki maksetaan aina kuun lopussa kuluvalta kuulta.
 

Yhteistyössä