Miten vaaleasta muovimatosta tahran jättämän väriläiskän saa pois?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "höh"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

"höh"

Vieras
Eilen muovimattoon oli tippunut pisara ketsuppia, huomasin sen tänään ja pyyhin pois. Mutta olipa vaan jo ehtinyt imeytyä väri lattiaan ja se ei lähde sit millään? Onko kenelläkään konsteja tähän?

Miksi vitussa noin epäkäytännöllisiä lattioita edes tehdään, saattaa jossain vaiheessa lapsiperheessä olla aika riemunkirjava muovimatto keittiössä. Murinaa.
 
[QUOTE="vieras";25202684]Ei millään. Jos ottaa ihmesienellä, niin siitä lähtee pinta. Tosin värikin saattaa lähteä kunnin hankauksella, mutta sitten pitäisi vahata lattia.[/QUOTE]

Näin. Ei lähde millään, koska väri on imeytynyt maton sisälle. On kokemusta vaikka mistä tahroista. Heti tuoreeltaan ne lähtee, mutta ei enää myöhemmin.
 
Näin. Ei lähde millään, koska väri on imeytynyt maton sisälle. On kokemusta vaikka mistä tahroista. Heti tuoreeltaan ne lähtee, mutta ei enää myöhemmin.
En usko, että ihan maton sisälle sentään, mutta kunnolla siihen pintakerrokseen tarttuneet eli se pitää tavallaan rikkoa. Ota ap vaan se ihmesieni ja varovasti kokeile siihen. Jos on vahaa, niin parempi.
 
[QUOTE="vieras";25202734]En usko, että ihan maton sisälle sentään, mutta kunnolla siihen pintakerrokseen tarttuneet eli se pitää tavallaan rikkoa. Ota ap vaan se ihmesieni ja varovasti kokeile siihen. Jos on vahaa, niin parempi.[/QUOTE]

täytyy kokeilla, kiitos

mut kyllä on todella epäkäytännöllinen lattia tuollainen. Ja vielä kaupungin vuokra-asunnoissa joissa luulisi käytännöllisyyden painavan. Vituttaa.
 

Yhteistyössä