Miten teillä lapset oireillut keliakiaa??

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "jossu"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
J

"jossu"

Vieras
Meillä 8-vuotias poika, joka on nyt n. 1,5vkoa valittanut mahakipua. ei mitään ns. normaalia mahatautia: syö normaalisti, ei okseta jne. maha tulee alkuillasta yleensä niin kipeäksi, ettei hän voi oikein tehdä mitään, valittaa ja mieluiten makoilee vaan. Käytiin lääkärillä muutama päivä sitten, kokeili mahan ja kyseli asioita, ei mitään akuuttia tai vakavaa havainnut. Kokeiltiin lääkärillä käynnin jälkeen ummetuslääketta, josko syy olisi ummetuksessa. Lapsi käy vessassa monta kertaa päivässä (jopa 5 kertaa) ja yrittää ainakin kakata, aina ei tule tai tulee vain pieniä määriä. näytti päivän jälkeen, että ummetuslääkkeestä olisi apua, mutta taas parin päivän päästä alkoi samat mahakivut. Lapsen isällä on keliakia ja olenkin alkanut kallistumaan siihen suuntaa, josko tuolla pojallakin olisi???? ollaan menossa labraan verikokeisiin ylihuomenna, sittenhän jotain ehkä selviää.

Millaisia oireita teidän lapsilla ollut? KUinka kauan muuten kestää, että labran tulokset tulee? (muistaakseni laittoi pienen verenkuvan)
 
En muista kauanko tuloksissa kesti, varmaan jotain viikko tms.

Meillä tytöllä oli maha jatkuvasti outona, välillä tuli ihan normi uloste ja sitten välillä limaista, löysää ja oikein vetelää.
Tyttö itse vältteli itsenäisesti aika pitkälti viljatuotteita, minkä tajusin vasta diagnoosin jälkeen. Esim lähiömättö oli "yäk, en syö" ja leipääkin söi aika harvakseltaan. Luulin tytön vaan olevan nirso.
Nykyään uskaltaa maistella ihan eri tavalla ja mahan pömpötyskin on laskettunut huomattavasti, vaikka on ollut gluteenittomalla vasta alle kuukauden.
 
meillä ei tuota mahan "turpoamista" ole, siitä olen kuullut tuttavien lapsilla. tietenkin nuo oireet on jokaisella niin erilaisia, että hankala mitään sanoa. mutta voikohan tuo, että mahakipu alkaa voimakkaasti alkuillasta liittyä siihen, että on syöty päivä. kun taas aamulla maha ei ole oikeastaan ollenkaan kipeä. ??
 
Pyydä myös laktoositestit. Se voi oireilla ummetuksella. Tosin hoitamattomaan keliakiaan yleensä kuuluu myös tilapäinen laktoosi-intoleranssi, koska suolen nukka on pilalla. Gluteenia ei saa jättää pois ennen verikokeita, mutta laktoosin saa, joten voisitte kokeilla sitä. Yleensä pvk tulokset saa vuorokauden sisällä, keliakian vajaassa viikossa.
 
[QUOTE="vieras";25958535]Pyydä myös laktoositestit. Se voi oireilla ummetuksella. Tosin hoitamattomaan keliakiaan yleensä kuuluu myös tilapäinen laktoosi-intoleranssi, koska suolen nukka on pilalla. Gluteenia ei saa jättää pois ennen verikokeita, mutta laktoosin saa, joten voisitte kokeilla sitä. Yleensä pvk tulokset saa vuorokauden sisällä, keliakian vajaassa viikossa.[/QUOTE]

juu, keliakia on meille tuttu juttu, mutta vain yhden aikuisen osalta. Ollaan jätetty tavalliset maitotuotteet pois ja korvattu ne laktoosittomilla, luulisi, että huomaa laktoosin vaikutuksen näin kotioloissakin? pitääpä katsoa googlesta, mitä tuohon pieneen verenkuvaan kuuluu yleensäkin, koska siitä muistaakseni lääkäri puhui kun laittoi lähetteen labraan.
 

Yhteistyössä