Sitä pitäis kovasti harjoitella jos meinaan miehen autolla kyetä ajamaan...
Ja muutenkin kytkin hieman rikki, joten pakko ois seisontajarrua käyttää mäkilähdöissä..
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Tuossa on kyl vapautusvipu, mut mut....opettelua vaatii...
Otat kytkintä vähän ylöspäin ja painat vähän kaasua, sitten samalla ku nostat kytkimen ihan ylös niin vapautat sen seisontajarrun siitä käsivivusta.
Ei onnistu tuolla ku kytkin rikki. Pakko seisontajarrua käyttää.
Eihän tuossa oo muuta eroo normaaliin käsijarruun muutaku että polkimesta päälle ja käsivivusta pois. Mites se siihen liittyy onko manuaali- vai automaatti? Enta junnu
vapautusvipu on aikas alhalla, joten joutuu hieman kurottamaan ja se on vasemmalla puolella kun normaali käsijarru on oikean käden puolella.
Ei se kytkin rikki ole.
Et ole vain tottunut ajamaan sillä autolla, jos se on rikki niin se on korjattava tietysti.
Ihan normaalisti vain kytkin pohjaan, jalkajarrulle ja siitä nopsaan kaasulle siirtää ja samalla kytkin ylös.
Ok. En oo kun kerran tuommosella autolla ajanu, eikä jääny tarkka vivun paikka mieleen. Mutta eiköhän tuo sinulta pienellä harjottelulla ala sujumaan, jos kerta omalla autollaskin osaat ajaa.![]()