Teen terveellistä ruokaa monella tavalla:
Keitän, haudutan, höyrytän, valmistan uunissa = vältän rasvaa.
Kun käytän rasvaa, se on rypsiöljyä, oliiviöljyä tai 60% keijua.
Teen dipit vähärasvaiseen jogurttiin.
Vähennän lihan määrää ja lisään kasviksia kautta linjan ruokaa valmistaessani.
Käytän viikottain papuja niiden valkuaisaineiden takia.
Olemme totuttautuneet vähäiseen suolaan. Mieluummin suolaa pöytämausteeksi niille, jotka sitä kaipaavat kuin koko porukalle.
Teen liharuokia hyvin harvoin ja vältän marinoitua lihaa. Osaan sotkea mausteita, öljyä, yrttejä ja etikkaa itsekin marinadiksi.
Lisään pakastepinaattia kuution tai pari tai kourallisen kuivattua nokkosta keittoihin raudan takia, hienonnan kourallisen suppilovahveroita mauksi ja d-vitamiiniksi moneen kastikkeeseen, laitan lihaliemikuution sijasta keittoon laakerinlehden, sellerin varren ja lipstikan lehden.
Tarjoan joka ruualla kasviksia tai vihanneksia tuoreena. Hyvin usein tarjolla on myös puolukkahilloa, sienipikkelssiä ja vastaavia lisukkeita.
Kun teen marjasopan, säälin marjojen vitamiineja enkä keitä marjoja vaan lisään jäiset marjat kuumaan mehukeittoon.
Samoin höyrytän kasvikset mieluummin kuin keitän ne.
Tarjoan kuitupitoista ruokaa: puuroa, ruuan kanssa vain tummaa leipää, jälkiruuaksi marjasalaattia.
Teen dukkahia salaatin ja keiton rikasteeksi. Siemenet ja pähkinät sisältävät paljon tarpeellisia ja terveellsiä rasvoja ja valkuaisaineita.
Piika-äiti