Miten sinä osaat relata arjessa / viikonloppuisin? Kertokaas hyvät niksit kehiin!!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja touhottaja
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

touhottaja

Vieras
Suurimmaksi osaksi nautin toki arjestani, ei siinä mitään, mutta toisinaan pysähdyn hetkeksi pohtimaan, että miksi en osaa hetkeäkään istua aloillani?

Vaan koen suorittavani tätä perhe-elämää. Pohdin mielessäni jatkuvalla syötöllä, että nyt pitää tehdä tämä juttu, sitten tuo ja lopulta kolmas muu jne jne....

Monesti tässä edes takaisin viuhtoessani haaveilen, että aivan kohta minän rauhoitun ja pysähdyn ja olen vain. Mutta ei siitä mitään tule... ( Koska tekemättömät työt ahdistavat mielessäni ja on kaaosta päästävä purkamaan. ) Loppuehtoosta pikku ukko alkaa itkeä siihen malliin, että on aika mennä unille.

Usein tästä kaikesta puuhaamisesta huolimati, koti on usein kaaoksessa. Koska pikku ukko ei päivisinkään jaksa kovin pitkiä hetkiä viihtyä lelujensa parissa, vaan "vaatii" viihdyttämistä ja huomiota. Tottakai - tietysti, pienihän hän vielä on.
Itse taas kun aloitan monta hommaa yhtä aikaa, niin sitten vastaavasti koti on kaaoksessa ja kun en kuitenkaan niitä hetkessä valmiiksi saa.

Nytkin taas on peruskaaos valloillaan, kun oli pakollinen meno. Ja nyt on levällään reissukamat, pesemättömät astiat tiskipöydällä, puhtaat koneessa, likapyykit khh lattialla.
 
Vaikka lapsia onkin, enkä ole pipokireällä-ihmisiä niin eu ole kaaoksessa tarvinnut koskaan elää. Turha kama pois, muille omat paikat, jokainen siivoaa jälkensä.
Osaan relata ja relaankin vähän joka välissä, kun siivoamisen tarve on minimissä.
 
Osaan siirtää hommia, paitsi ruuanlaiton. Maha täynnä voi katsella sydämen asialla ja salkkareita, välillä ehkä tiskit ja pesukone huomioiden,. Meillä ei siis ole vauvaa talossa, vaan kouluikäisiä.
 

Yhteistyössä