miten s-kortilla maksetaan?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja oili
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Pitää olla ensiksikin se maksuun sopiva kortti, siihen ei käy se pelkkä bonuksien keräyskortti. Ja se toimii kuten pankkikortti, eihän pankkikortistakaan näe onko siellä rahaa vaiko ei. Jos ylität tilin, tulee kotiin lasku ja varmaan jotain korkoa, en ole varma.
Ja ilmeisesti kassakone satunnaisesti tekee varmistuksen, että tilillä on katetta, kuten pankkikorteissakin.
 
Alkuperäinen kirjoittaja oili:
mut homma menee ihan niin et sanotaan et kortilta maksaa? entäs tankkaus? tarviiko siihen jotain tunnuslukuja? joita ei siis ole.

Tunnusluku pitää tilata, tulee postissa kotiin (en ole varma saako sen nykyään suoraankin S-pankin asiointipisteestä ).
 
Myyjälle voi sanoa, että varmentaa sen, että siellä saldoa on. Näin mä joskus aikanaan tein, kun oli rahat tiukilla miehen opiskelun/oman kotiäitiyden kanssa ja piti "normaali :D" tilillä olevia rahoja säästää. Sanoin, että maksasin s-tililtä, mutta voiko sitä varmentaa, että siellä on varmasti rahaa. Sanoi, että juu voi toki :)
 
Ei se mitään vaikeeta ole, mä sanon aina kassalla että tosta kortilta, ei sen kummempaa. Siinä tulee samalla bonukset ja maksutapaetu (keskimaalla ainakin) kirjattua. Niin samaa mäkin sanoisin että pitää olla vähintään VisaDebit-kortti jolla voi maksaa ostoksia kaupassa.
 

Yhteistyössä