Miten ratatouille lausutaan?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
[QUOTE="vieras";26010345]Yllä hyviä ohjeita, mutta voi sanoa sen aivan suomeksikin. Usein "oikean" ääntämisen etsiminen on vain koomista ja silloin on parempi sanoa se vaikka vähän hymyillen "ratatouille".[/QUOTE]

Se vasta typerältä kuulostaisi. Aivan kuin englanninkielisten sanojen lausuminen suomalaisittain. Ei Google mikään kookle ole vaan guugl.
 
PS Tuo google-kääntäjä on hyvä myös jos pitää kommunikoida sellaisen ihmisen kanssa ettei ole yhteistä kieltä. Silloin kirjoitat lauseen vasempaan kenttään ja google kääntää sen haluamallesi kielelle, jolloin asian voi joko lukea/kuunnella tai sekä että tuosta oikeanpuoleisesta tekstikentästä.

Paitsi että lauseiden on oltava hyvin yksinkertaisia, muuten sieltä tulee aika koomisia "käänöksiä".
 

Similar threads

Y
Viestiä
4
Luettu
3K
Aihe vapaa
vierailija
V

Yhteistyössä