Miten pitkään Keskusta voi olla mahtipuolue?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Antikeskusta
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

Antikeskusta

Vieras
Siis mä en tajua sitä, että tää maa vaan urbanisoituu, mutta Keskusta eli Maalaisliitto se vaan porskuttaa. Maataloudesta elantonsa saa varmaan alle 5 prossaa porukasta, mutta tää muinaisjäänne senkun porskuttaa. Miten se on mahdollista?

Ei kai missään muussa länsimaassa tämmönen menneisyyteen jämähtänyt siltarumpupuolue voi pärjätä... Kertokaas ny keskustalaiset että miksi tätä äänestätte?

Itse olen Kokoomuslainen, mutta ymmärrrän että joku kannattaa demareita, joku vihreitä, mut tätä puoluetta en ymmärrä. Persutkin ymmärrän vaikka tiedänkin että puolue vaan kalastelee ääniä luomalla uhkia ja räksyttämällä...
 
Itse olen Kokoomuslainen, mutta ymmärrrän että joku kannattaa demareita, joku vihreitä, mut tätä puoluetta en ymmärrä. Persutkin ymmärrän vaikka tiedänkin että puolue vaan kalastelee ääniä luomalla uhkia ja räksyttämällä...

Kokoomus on vaarallinen puolue Suomelle. Kekkonen oli aikoinaan viisas kun piti kokoomuksen oppositiossa. Koivisto sitten päästi pirun irti ja tulokset on näkyvillä: velaton valtio on velkaantunut korviaan myöten.
 
Siis mä en tajua sitä, että tää maa vaan urbanisoituu, mutta Keskusta eli Maalaisliitto se vaan porskuttaa. Maataloudesta elantonsa saa varmaan alle 5 prossaa porukasta, mutta tää muinaisjäänne senkun porskuttaa. Miten se on mahdollista?

Ei kai missään muussa länsimaassa tämmönen menneisyyteen jämähtänyt siltarumpupuolue voi pärjätä... Kertokaas ny keskustalaiset että miksi tätä äänestätte?

Itse olen Kokoomuslainen, mutta ymmärrrän että joku kannattaa demareita, joku vihreitä, mut tätä puoluetta en ymmärrä. Persutkin ymmärrän vaikka tiedänkin että puolue vaan kalastelee ääniä luomalla uhkia ja räksyttämällä...

Sinähän olet totaalisen pihalla :eek: Ja säälittävä valehtelija. Lue uutisia, uhkat ON todellisia, oletko kuullut Turun puukotuksista mitään, raiskauksista ym ym?

nimim. ex-kokkare, ex-vihreä, kunnallisvaaleissa äänestin ensi kertaa persuja. Ja takuulla jatkossakin (y)

ps Onneksi Soini ja muut petturit lähti, Halla-ahossa on munaa sanoa asiat niinkuin ne on. Hän saa uuden jytkyn, kannatus kasvaa kohisten, JIPPII:)

Ylen kannatusmittaus: Perussuomalaisten kannatus pyrähti nousuun – SDP:n ja keskustan kurimus jatkuu
Ensimmäinen Turun terroriteon jälkeen tehty Ylen kannatuskysely osoittaa maahanmuuttoa vastustavien perussuomalaisten saaneen uusia kannattajia.

Kannatuskysely (Politiikka)
7.9.2017 klo 05:55päivitetty 11.9.2017 klo 16:23
13-3-9818722.png

Yle Uutisgrafiikka
13-3-8694646.jpg

Olli Lindqvist

@OLindqvist
Lataa tutkimusaineisto itsellesi PDF-tiedostona(siirryt toiseen palveluun)

Taloustutkimuksen toimitusjohtaja Jari Pajunen arvioi, että vihreiden kannatuksen nousu ei voi jatkua loputtomiin tällaista vauhtia.

– Mikään ei ole mahdotonta, mutta nousu on ollut viime viikkoina sen verran reilua, että täytyyhän sen jossain kohtaa hidastua.

– Peruskannattajakunnassa vihreiden kannatus on jo niin korkealla, että nyt täytyy löytää uusia kannattajia, jotta kannatus kokonaisuudessaan kasvaisi, Pajunen arvioi.

Vihreiden vankimpia tukijoita ovat perinteisesti olleet nuoret ja koulutetut äänestäjät yliopistokaupungeissa. Kannatuksen nousu edellyttäisi Pajusen mukaan nyt uusia äänestäjiä näiden kannattajaryhmien ja kaupunkien ulkopuolelta.

Perussuomalaiset myötätuulessa

Viime viikkojen vilkas keskustelu turvapaikkapolitiikasta ja sisäisestä turvallisuudesta näyttää suosineen perussuomalaisia.

Puolueen kannatus nousi Jussi Halla-ahon puheenjohtajakauden aikana ensi kertaa kaksinumeroisiin lukuihin, 10,3 prosenttiin. Edellisestä tutkimuksesta suosio lisääntyi 1,5 prosenttiyksiköllä.

Taloustutkimuksen toteuttaman kyselyn kaikki haastattelut on tehty terroritekona tutkittavan Turun puukotusiskun jälkeen. Iskun tekijä oli Suomesta turvapaikkaa hakenut Marokon kansalainen, jonka turvapaikkaprosessi on kesken.

Perussuomalaisista irtautuneen Sininen tulevaisuus -ryhmän kannatus pysyttelee yhä edelleen alhaisella tasolla. Nyt ryhmälle mitattiin 1,4 prosentin kannatus.

Hallituksen pystyssä pysymisen kesällä taanneet siniset keräävät parhaillaan kannattajakortteja, jotta yhdistys voitaisiin viedä puoluerekisteriin.

Kolmen hallitusryhmän - keskustan, kokoomuksen ja sinisten - yhteenlaskettu kannatus on kutistunut enää 38,4 prosenttiin.

Kesäkuussa 2015 Sipilän hallituksen alkutaipaleella hallitusryhmillä oli yhteensä 55,6 prosentin kannatus.

Kokoomus porskuttaa omilla lukemillaan

Kokoomus jatkaa yhä suosituimpana puolueena. Kannatus säilyi ennallaan 20,8 prosentissa, mutta ero vihreisiin kaventui tasan kolmeen prosenttiyksikköön.

Päähallituspuolue keskustan kannatus on puolestaan luisunut yhä matalammalle tasolle, 16,2 prosenttiin. Takapakkia tuli nyt 1,1 prosenttiyksikköä ja puolue on kyselyn kolmanneksi suurin.

– Keskustan kannatus on trendinomaisessa laskussa. Ehkä ihmiset ja kannattajat tulkitsevat nyt niin, että kokoomus vie hallituksessa.

– He [kokoomus] onnistuvat toteuttamaan omille kannattajilleen parempaa politiikkaa, Taloustutkimuksen Jari Pajunen sanoo.

Keskustan kannatus laahasi viimeksi yhtä heikoissa lukemissa syksyllä 2012, eli kannatus on palannut tasolle, jossa liikuttiin pian sen jälkeen kun Juha Sipilä oli valittu puheenjohtajaksi.

SDP:n ahdinko syvenee

Opposition ilmaherruuden vihreille menettänyt SDP kyntää yhä syvällä, eikä puolueen tukala tilanne näytä helpottumisen merkkejä.

SDP:n kannatus rysähti Ylen edellisessä kannatuskyselyssä lähes kolme prosenttiyksikköä alaspäin ja lasku ei pysähtynyt vieläkään. Nyt kannatus vajosi muutaman prosenttiyksikön kymmenyksen, 15,6 prosenttiin.

Antti Rinteen johtama SDP ei näytä hyötyneen oppositioasemastaan lainkaan, sillä puolueen suosio on nyt samalla tasolla, jossa se oli Sipilän hallituksen muodostamisen jälkeen kesällä 2015.

Taloustutkimuksen Jari Pajunen arvioi, että demarit ovat menettäneet kannattajiaan kesällä oppositioon siirtyneille perussuomalaisille.

– Tyypillinen reitti on, että ensin mennään katsomoon ja siirrytään sitten jonnekin muualle, mutta tällä kertaa saattaa olla, että siirtymää [SDP:stä] on tullut jonkin verran perussuomalaisiin.

Pienemmistä puolueista vasemmistoliiton kannatus nousi 8,2 prosenttiin.

Sekä RKP että kristillisdemokraatit menettivät hieman suosiotaan. RKP:n kannatus oli 4,5 ja KD:n 3,3 prosenttia.

Taloustutkimus haastatteli puhelimitse kyselyä varten elo-syyskuun aikana yhteensä 1 964 henkilöä, joista puoluekantansa kertoi 59,2 prosenttia.

Lataa tästä tutkimuksen aineisto itsellesi PDF-tiedostona(siirryt toiseen palveluun).

Lue myös:

Analyysi: Hälytyskellot soivat keskustan Sipilälle – SDP:n Rinteen sauna palaa jo

korjattu 7.9. klo 12.30: muutettu lause "jonka turvapaikkahakemus oli hylätty" muotoon "jonka turvapaikkaprosessi on kesken".
 
Olisikin kätevää jos puolueilla vielä olisi joku linja.
Kuten että Kokoomus olisi reilusti porvaripuolue ja Demarit reilusti duunaripuolue.
Mutta kaikki yrittävät kovasti olla MarcoBjurströmnaminami-puolueita.

Mutta ei. Kaikki kalastelevat ääniä joka suunnalta jolloin se puolueen perinteinen äänestäjä on hämillään.

Silloin olisi helpompi ymmärtää, että satatonnia pääomatuloja tienaavan kannattaa äänestää Kokoomusta ja raudoittaja-Rapen Demareita.

Kyllä Suomessa sen verran maan- ja metsänomistajia riittää, että ihan perinteiselle Maalaisliitolle riittäisi kannattajia.
City-maalaisliittoa en minäkään ymmärrä. Kalastelevat ääniä kerrostalokolmioissa asuvilta parvekekukkalaatikkojen omistajilta koska multaahan niissäkin on?
Cityissähän on jo cityVihreät saaneet vankan kannatuksen niiltä jotka omistavat kukkapurkin mutta eivät onnistu vakuuttamaan missään missä on vielä muutakin luontoa.

Perussuomalaiset on ainoa puolue jolla on selkeä linja. Oli asia mikä tahansa niin vastaus on "mamuja turpaan". Sillä vaan ei valtakunnanpolitiikkaa pysty hoitamaan mutta ainakin linja on selkeä.
 
Persutkin ymmärrän vaikka tiedänkin että puolue vaan kalastelee ääniä luomalla uhkia ja räksyttämällä...
Räsyttää, just joo :whistle:

kesäkuu 4, 201712:51
Isis yllyttää Euroopassa asuvia kannattajiaan hyökkäämään teini-ikäisten lasten kimppuun

children_isis.jpg

Politiikka

Ääri-islamilaisen Isis-järjestön propaganda vaatii länsimaissa asuvia kannattajiaan hyökkäämään uskottomien kimppuun. Järjestön mukaan myös lasten kimppuun hyökkääminen on ”halal”.


Järjestön mukaan niin sanotussa dar al-Kufrissa eli vääräuskoisten hallitsemilla alueilla asuvien muslimien on hyökättävä uskottomien kimppuun.

Isisin Rumiyah-propagandalehden ensimmäisessä numerossa listataan useita iskun kohteita: ”On halal surmata liikemies, kukkia myyvä katukauppias tai voileipää ostava vanhempi mies. Lehden mukaan puistossa urheilevien teini-ikäisten lasten tappaminen on muslimeille sallittua, ja se on ”korkeimman voiman palvontaa”.

Rumiyah-lehden toinen numero antaa yksityiskohtaisia ohjeita veitsihyökkäysten toteuttamiselle. Lehti rinnastaa veitsihyökkäykset menneiden sukupolvien mujahidin-taistelijoiden taisteluihin, jolloin nämä iskivät miekoillaan kuoliaaksi islamia vastustaneita vääräuskoisia.

Lehdessä listataan lisää mahdollisia kohteita: juopunut palaamassa kotiinsa, yötyötä tekevä, syrjäseudulla asuva tai rannalla kulkeva vääräuskoinen. Lehti suosittelee katkaisemaan uhrien kaulan, koska tämä on Isisin uskonnontulkinnan mukaan koraanissa annetun jumalalta tulleen käskyn mukaista.

Järjestö on erittäin taitava sosiaalisen median käyttäjä. Se puskee verenkarvaista propagandaansa kannattajilleen muun muassa lehtien, videoiden, twiittien ja Telegram-viestien avulla.

Pääviesti on selvä – vääräuskoiset, jotka eivät ole alistuneet islamin tahtoon, on surmattava. Mitä näyttävämpiin ja teatraalisimpiin iskuihin kannattajat kykenevät, sen paremmin uusia fanaatikkoja onnistutaan rekrytoimaan.

Tätä tekstiä kirjoittaessa on vielä epäselvää, onko Lontoon iskun tekijöillä yhteyksiä Isisiin. Iskun tekotapa on kuin suoraan järjestön käsikirjasta.

MATIAS TURKKILA
 
Persutkin ymmärrän vaikka tiedänkin että puolue vaan kalastelee ääniä luomalla uhkia ja räksyttämällä...
Persut kalastelee ääniä luomalla uhkia ja räksyttämällä asioista, joita on jo siis ihan oikeasti tapahtunut kun politiikka on ollut järjetöntä etenkin kun asioista on varoitettu monia vuosia. Lukuisat raiskaukset, pahoinpitelyt ja jopa terrori-isku turvapaikanhakijoina tulleiden islaminuskoisten toimesta ovat ihan täyttä faktaa
 

Yhteistyössä