Miten pian sinä sait äitiyspakkauksen, kun tuli tieto, että pakkaus on tulossa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "odottaja"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

"odottaja"

Vieras
Tutkin KELA:n sivuilta, että pakkaus on tilattu 1.3 ja se toimitetaan kahden viikon kuluessa.

Noh' tänään tuli täyteen 2 viikkoa, eikä ole pakkauksen noutolappusta postilootaan kolahtanut.

Tulee vain mieleen, että onko posti kenties hukannut pakkauksen jonnekin? Harmin paikka, jos noin on käynyt. Mistä sitä uuttakaan pakkausta saa?
 
Mulla meni alle pari viikkoa, lapussa luki että kahden viikon kuluessa tulee. Ei posti nyt sitä 8kg pakkausta kadottanut ole. :D Eihän ne muutenkaan sitä pakettia toimita, vaan saapumisilmoituksen, jolla saat pakkauksen Itellasta.

Odota vaan vielä ihan rauhassa... Kelan toiminta ei TUNNETUSTI ole mitään nopeeta yleensä ;)
 
[QUOTE="vieras";28198565]Millä raskausviikoilla sen todistuksen raskauden kestosta äitiyspakkausta ja -päivärahaa varten saikaan neuvolasta?[/QUOTE]

Se oli jonkun 150 päivää, jonka jälkeen sit saa sen raskaustodistuksen. Neuvolan tädit on mulle sen kirjoittanut aina aiútomaattisesti sopivalla käynnillä. En ole kummassakaan raskaudessa sitä muistanut erikseen pyytää.
 

Yhteistyössä